Alba komunijna czy komża – co wybrać?

Kategoria: AGD

Kiedy nasze dziecko przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej, musimy zająć się wieloma rzeczami i podjąć mnóstwo różnych decyzji. Należy nie tylko zadbać o miejsce, w którym ugościmy najbliższych po całej uroczystości, o zaproszenia, które zostaną im wręczone i podziękowania za przybycie. Będziemy musieli przede wszystkim zadbać o właściwe przygotowanie dziecka. Nie tylko o to duchowe, ale także pod kątem wyglądu dziecka. To oznacza, że w przypadku dziewczynki musimy pomyśleć o albie lub sukience, o wianku i butach. W przypadku chłopca także należy pomyśleć, czy chcemy żeby miał komżę czy ma mieć albę, a może garnitur? Nasze dziecko nie tylko ma się dobrze prezentować w danym stroju, ale także powinno się w nim jak najlepiej czuć.

Jak to wygląda?

Jeszcze jakiś czas temu była spora dowolność w tym, jak nasze dziecko ma być ubrane podczas tego ważnego dnia. To rodzice decydowali o sukience, którą ma mieć ich córka, o garniturze dla syna.

Z jednej strony każdy mógł ubrać swoje dziecko tak, jak najbardziej mu się podobało, z drugiej takie podejście sprawiało, że dzieci się porównywały, miała miejsce pewna rewia mody. Dlatego też, coraz częściej odgórnie przez parafię jest ustalane, jak ma być ubrane nasze dziecko. Zazwyczaj jest alba komunijna dla dziewczynki. Jest ona długa, z długimi rękawami, do tego jest pelerynka na ramionach. Czasami w koszt alby wchodzi jeszcze torebka, chociaż nie jest to konieczne. Warto także zaopatrzyć się w grubszą narzutę, w razie gdyby okazało się, że pogoda nie dopisała i jest zimno. W przypadku chłopców propozycje są różne w zależności od parafii. Czasami są to też alby komunijne dla chłopca, które również są długie, ale w przeciwieństwie do tych, które mają dziewczynki, tutaj mamy kaptur i dodatkowo krzyż do zawieszenia na szyi.

Czasem jednak jest oferowany komplet składający się z białych spodni i krótkiej komży, która sięga za biodra.

Jakie jeszcze propozycje?

W niektórych parafiach zamiast długich alb dla chłopców proponowane są komże komunijne. One także posiadają długie rękawy, ale w przeciwieństwie do alby sięgają delikatnie poniżej bioder. Taki strój jest elegancki, ale jednocześnie też wygodny. W tym przypadku jednak musimy pomyśleć o odpowiednich spodniach, które mogą być białe, albo mogą być czarne od garnitury. Warto wiedzieć, że takie komże do komunii proponowane są w różnych krojach. Niektóre są bardzo tradycyjne, inne bardziej nowoczesne, a to oznacza, że każdy rodzic będzie mógł wybrać to, co najbardziej mu się podoba. Powinniśmy również sprawdzić czy w takie komże komunijne czy alby mamy zaopatrzyć się sami, czy może przyjedzie do parafii zamówiona firma i wówczas wszystkie dzieci będą ubrane w jednakowy sposób.

Warto zobaczyć jakie są propozycje dla dzieci komunijnych i zastanowić się, które z nich najbardziej nam odpowiadają. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, że warto wziąć je wszystkie pod uwagę, tak abyśmy mieli pewność, że nasze dziecko będzie wyglądało elegancko, adekwatnie do sytuacji, a jednocześnie będzie mu wygodnie.