Coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu, choć sytuacja na rynku budowlanym bywa momentami naprawdę niestabilna. Mimo to odważnych nie brakuje, ponieważ potrzeba posiadania własnego lokum jest wśród ludzi silna. Inwestycje tego typu są zwykle największymi przedsięwzięciami w życiu dla sporego grona osób. Budowa własnego domu, nawet niezbyt dużego, bywa najeżona stresem i stanowi wyzwanie, jednakże są konkretne powody, dla których warto się z tym zmierzyć. Chociażby ogromna doza satysfakcji, której nie da się wycenić na żadne pieniądze. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych dostępne na rynku. niemal każdy znajdzie coś odpowiedniego. Gotowy projekt ma wiele plusów. Zwykle jest sprawdzony i nadąża za współczesnymi trendami.
Jest też w zakresie formalnym i technicznym dostosowany do aktualnych wymogów prawa budowlanego, co także ma niebagatelne znaczenie dla powodzenia całego inwestycyjnego planu. Konsument marzący o własnym domu często woli skorzystać z takiego rozwiązania, bo wszelkie ułatwienia są dla niego po prostu na wagę złota.
Sporo biur architektonicznych nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania projektów na indywidualne zlecenie klientów. Część z nich tak działa, ale najczęściej są to biura adresujące swoje usługi typowo do wymagających konsumentów – mających sporo pieniędzy i chęć posiadania domu absolutnie unikalnego w aspekcie prezencji i bryły. Inne biura starają się jednak iść przez rynek szerzej, stąd też w ich katalogach ofertowych czekają gotowe projekty. Z pełną dokumentacją, szczegółową wizualizacją i załączonym projektem wykonawczym. Zawiera on techniczne wskazówki dla wykonawców, między innymi w kontekście najlepszych materiałów oraz innych rozwiązań. Koszt zakupu takiego „pakietu” jest zwykle zdecydowanie niższy aniżeli projekt szyty na miarę. To przesądza o tym, że skala zainteresowania takimi projektami jest duża.
Jeśli komuś nie przeszkadza szablonowość i fakt, że kilka ulic dalej może teoretycznie stanąć identyczny dom, warto przynajmniej rozważyć tę opcję. Rynkowe realia pokazują, że zainteresowanych nie brakuje, zwłaszcza że wydatki na wszystko rosną, a do tego sporo wskazuje, iż czeka nas co najmniej kilka lat przerwy od atmosfery prosperity i szybkiego bogacenia się.
Trzeba mieć na uwadze, że zarówno domy budowane wedle projektów generycznych, jak i te tworzone na podstawie indywidualnych wymagań, mogą wyglądać świetnie. Część gotowych projektów w aspekcie warsztatowym w niczym nie ustępuje tym droższym. Po prostu klienci rezygnują z unikalności i szerokiej personalizacji, co wcale nie musi być problemem. Czasami na danym terenie dany projekt jest kilka razy stawiany przez tego samego wykonawcę, co może ułatwić cały proces. Jeśli ekipa zna konkretny projekt i jest w stanie się do niego w pełni dostosować, daje to zwykle realne korzyści. Projekty domów jednorodzinnych czasami stanowią spore wyzwanie dla wykonawcy prac, co rodzi komplikacje i stres po stronie inwestora. Gdy dana bryła nie jest dla fachowców nowością, szansa na szybsze wybudowanie pięknego lokum zdecydowanie wzrasta.
Część biur rekomenduje konkretne ekipy i naprawdę są sytuacje, gdy opłaca się z takiej rekomendacji skorzystać.
Jeśli już trafi się inwestor indywidualny, który chce od biura projektowego czegoś więcej, co powinien mieć na względzie? Bez wątpienia wyższe koszty. Jak wysokie? To zależy od renomy architekta, ale również od stawianych wymagań. Niektóre z projektów są szalenie szczegółowe, operują też innowacyjnymi detalami i zakładają wykorzystanie nietypowych materiałów. Wszystko to ma znaczenie i sprawi, że cena końcowa gotowego projektu wzrośnie. To w gruncie rzeczy całkowicie nieunikniona konsekwencja. Nie oznacza to jednak, że zainteresowanie jest małe. Inwestor z większymi zasobami finansowymi i ambicjami zawsze się znajdzie, a takie projekty domów jednorodzinnych są dla pracowni źródłem sporego zarobku. Dlatego nie dziwi, że część z nich ogranicza się wyłącznie do stricte autorskich realizacji.