Co zamiast płytek do łazienki?

Kategoria: AGD

Planując projekt czy remont łazienki, od razu w naszej głowie pojawiają się różne płytki. Tak jest w większości projektów tradycyjnych łazienek. Ale czy słusznie? Do wyboru mamy przecież także inne, ciekawe rozwiązania! Wcale nie musimy decydować się na glazurę w łazience. Możemy pokusić się o oryginalne rozwiązania i nieszablonowy wystrój. Płytki można zastąpić specjalną tapetą, farbą, szkłem, drewnem, kamieniem i innymi materiałami. Są też tapety łazienkowe zmywalne. Zobacz najciekawsze pomysły!

Kamień naturalny zamiast płytek

Co położyć na ścianach łazienki zamiast tradycyjnych płytek? Rozważ naturalny kamień, który z powodzeniem może zastąpić kafle. Może być to granit, marmur, onyks, bazalt czy trawertyn. Kamień w łazience będzie pasował do wnętrz w stylu nowoczesnym, loftowym i minimalistycznym. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale i ma cenne właściwości – jest odporny na działanie ciepła, wody, wilgoci, pary wodnej i detergentów. By można było zastosować go w łazience, wymaga dodatkowej obróbki – wypolerowania i oszlifowania. Dostępny jest w wersji kamiennych płyt i mniejszych płytek. Kamienie są stosunkowo drogie, dlatego można pomyśleć o wykończeniu nimi jedynie strefy prysznicowej, nad wanną czy nad umywalką.

Betonowa łazienka

Beton wkracza nie tylko na salonu! Może być ciekawym dodatkiem aranżacyjnym do łazienki. To kolejna, zaraz po kamieniu, surowa i oryginalna propozycja zamiast kafli. Beton dostępny jest w formie betonowych płyt o charakterystycznym, szarym kolorze. By zastosować go w łazience, wymaga impregnacji. Staje się wtedy odporny na działanie wilgoci, detergentów i pleśni. Jest praktyczny i dekoracyjny. Sprawdzi się szczególnie dobrze we wnętrzach nowoczesnych i loftowych. Najlepiej wygląda w połączeniu z drewnem i jasną farbą, które przełamują jego surowy charakter.

A może cegła w łazience?

Cegła, białą lub czerwona, z powodzeniem gości w salonach, sypialniach i jadalniach. Natomiast rzadko spotyka się ją w łazience. Może warto to zmienić? Cegła to kolejny pomysł na zamiennik łazienkowych płytek. Cegłą można wyłożyć wszystkie ściany łazienki lub zdecydować się tylko na wybrane strefy. Taką cegłę można nawet pomalować na wybrany kolor, który dopasuje się do aranżacji! Polecana dla miłośników stylu skandynawskiego, retro i rustykalnego. W wersji czerwonej sprawdzi się też w loftach.

Szkło w łazience

Szklane powierzchnie to kolejny trend aranżacyjny. Szkło będzie także świetnym wyborem do łazienki! Tym bardziej, że stanowi materiał w pełni odporny na działanie wody i różnych detergentów. Dostępne w szerokiej gamie barw i wzorów stwarza nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza! Łazienkowe półki, ścianki, kabiny prysznicowe, umywalki i inne dekoracje można wykonać ze szkła przezroczystego, mlecznego lub barwionego. Najbardziej bezpieczne jest szkło hartowane – polecane dla rodzin z dziećmi. Prezentuje się nowocześnie i elegancko. Łazienka zyskuje na lekkości.

Drewno zamiast płytek

Łazienki betonowe czy kamienne to łazienki dość surowe i chłodne. Jeśli wolisz ciepłe, bardziej przytulne rozwiązania, zdecyduj się na łazienkę w drewnie. Takie wnętrze zachwyci naturalnym urokiem. Drewniane w łazience mogą być ściany, podłogi, ale także obudowy wanny i brodzika. Ważne, by wybrać drewno odporne na działanie wilgoci. Warto postawić na wytrzymałe drewno egzotyczne – cedr, iroko, teak czy jatobe. Z polskich gatunków sprawdzą się jesion, buk i dąb, ale lepiej zastosować je w suchych strefach. Pamiętajmy o odpowiedniej impregnacji drewna.