Jak odpowiednio oświetlić sypialnie?

Kategoria: AGD

Każde z domowych wnętrz musi być odpowiednio urządzone. Warto w tym kontekście zdecydować się na wysokiej jakości rozwiązania, które będą też zgodne z estetycznymi preferencjami. Tyczy się to każdego domowego pomieszczenia – również sypialni. Jest ona miejscem, w którym można nie tylko odpocząć, ale także przyjemnie spędzać czas z partnerem lub partnerką. O tym, czy naprawdę będzie miło decyduje wiele czynników, w tym wykreowany nastrój. Jednym z narzędzi do jego kreowania jest właściwie dobrane oświetlenie. Rynek ma w tym kontekście ogrom propozycji, z których wszyscy są w stanie wybrać coś adekwatnego. Należy tylko przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i zdecydować się na idealny zestaw oświetleniowy. Jednym z elementów wartych rozważenia są lampy stojące, które doskonale zdają egzamin w bardzo różnych wnętrzach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby było tak również w kontekście sypialni. To, na jakie konkretnie opcje zdecydują się nabywcy jest, jak zawsze, w pełni indywidualną decyzją. Z pewnością jednak trzeba mieć na względzie charakter wnętrza i klimat, w jakim zostanie ono docelowo urządzone.

Stylowe lampy stojące do sypialni – wiele ciekawych wariantów do wyboru

Bez wątpienia to konkretne wnętrze musi być przytulne, spokojne i sprzyjające rozluźnieniu. Bardzo dużo znaczy w tym aspekcie temperatura barwowa światła. Generalnie zwykle zaleca się, aby barwa światła w domach i mieszkaniach była ciepła. Z sypialnią jest podobnie. O co chodzi w temperaturze światła? Im wartość wyrażona w kelwinach jest niższa, tym światło jest cieplejsze, a im wyższa – zimniejsze. W praktyce mówimy tutaj o świetle białym od skręcającego w stronę delikatnej pomarańczy aż do śnieżnej bieli. Ta ostatnia opcja sprawdza się często w placówkach medycznych i niektórych sklepach, aczkolwiek zdecydowanie nie sprzyja relaksowi i domowemu odpoczynkowi.

Światło ciepłe jest wolne od tak zwanego światła niebieskiego, które działa na organizm pobudzająco. Z tej przyczyny nawet w smartfonach stosuje się filtry niebieskiego światła, dzięki którym łatwiej zasnąć nawet po wieczornym przeglądaniu treści na ekranie. Jeśli chodzi o światło w sypialni, temperatura barwowa jest na pierwszym miejscu.

Inne techniczne parametry, czyli jak dobierać lampy stojące do sypialni

Światło emitowane przez wybraną lampę powinno mieć rozproszony charakter. Wpływa to na przytulność wnętrza, znacząco wspomaga relaks oraz odpoczynek po ciężkim dniu. Jak wcześniej nadmieniono, ciepła barwa światła pomaga zasnąć i nie męczy oczu w takim stopniu, jak zimne światło z wyraźną niebieską tintą. Co do typu źródła światła w lampie, optymalną opcję stanowią żarówki wykonane z technologii ledowej. Jest ona nowoczesna, a do tego bardzo praktyczna. Żarówka typu LED pobiera zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne żarniki, a nawet popularne swego czasu świetlówki energooszczędne. Jednocześnie nie zawiera szkodliwej rtęci i jest zdecydowanie trwalsza, działając nawet do 10 tysięcy godzin. Ciepłe białe ledy zdadzą egzamin wybornie. Rzecz jasna wybraną żarówkę trzeba dopasować w aspekcie gwintu – najczęściej lampy stojące posiadają standardowe gwinty typu E14 lub E27. Co do postaci samych lamp, optymalnie sprawdzą się te z klasycznym kloszem.

Gdzie ustawiać lampy stojące, aby działały jak należy?

Praktyka pokazuje, że zazwyczaj przy aranżowaniu pomieszczeń sypialnianych lampa zostaje ustawiona w jednym z narożników. Ewentualnie może to być centralny punkt jednej ze ścian, o ile istnieje taka możliwość. Najczęściej w sypialni mamy nie tylko lampy stojące, ale poza nimi pojawiają się też kinkiety ścienne i klasyczne oświetlenie sufitowe. Czasami stosuje się wszystkie opcje naraz i w zależności od aktualnych potrzeb można skorzystać z jednej z tych opcji. Plusem lamp stojących jest na pewno ich estetyka i fakt, że światło jest równomiernie rozproszone, za to w mniej agresywny sposób niż czyni to oświetlenie zamontowane na suficie. Czy stawiać na modele nowoczesne, czy tradycyjne w wymiarze designu? To już całkiem indywidualna decyzja, jednakże z pewnością istotne jest, by lampa pasowała swoim wyglądem do całości aranżacji.