Jak się przygotować w daleką trasę?

Kategoria: AGD

Nie wszyscy mamy praktykę w podróżach, zwłaszcza tych dalekich. Warto jednak mieć pod ręką pewne akcesoria oraz inne przedmioty, dzięki którym jesteśmy w stanie podróżować szybciej, efektywniej i przede wszystkim – zawsze do celu. Na pewno wśród przydatnych spraw, o jakich warto pamiętać jest nawigacja. Pocieszające jest, że coraz powszechniej nie musimy o niej dodatkowo myśleć, ponieważ jest zwyczajnie pod ręką. Telefony komórkowe, a konkretnie smartfony, są bowiem wyposażone w doskonałej klasy nawigacje GPS, dzięki którym można dotrzeć wszędzie i nie martwić się o to, że nie mamy ze sobą dodatkowych urządzeń. Pod tym względem dokonała się na całym świecie swego rodzaju technologiczna rewolucja i należy o tym pamiętać.

Wybór konkretnej nawigacji rozumianej jako aplikacja również jest coraz mniejszym wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że odpowiednich programów jest sporo i każdy może wybrać taki, jaki odpowiada indywidualnym potrzebom. Jednakże w wielu przypadkach wcale nie trzeba wybierać i to jest świetna okoliczność. Wszystko dlatego, że nawigacja zintegrowana z mapami Google w zdecydowanej większości przypadków spisuje się świetnie i nie ma potrzeby uzupełniać jej działania innymi apkami. Oczywiście pod warunkiem, że mamy stały dostęp do mobilnego internetu – bez niego robi się problem, ponieważ Google obsługuje mapy offline w mocno ograniczonym zakresie.

Coś z myślą o turystyce pieszej

Jeśli więc wiemy, że w planowanej trasie możemy pojawiać się w miejscach, w których zasięg sieci komórkowych jest znikomy lub też nie mamy możliwości korzystania z roamingu (w przypadku wyjazdów poza granice Polski), warto pomyśleć o zakupieniu map komercyjnych i co za tym idzie zewnętrznej aplikacji nawigującej. Oczywiście pewnym rozwiązaniem jest nadal tradycyjna nawigacja GPS kupowana typowo do samochodu, aczkolwiek coraz mniej osób z niej korzysta, a producenci powoli dostrzegają mniejszy popyt na takie urządzenia.

Smartfony zmieniły rynek w sposób zasadniczy…

Co mają zrobić osoby, które nie tylko będą poruszać się autem, ale też mają w planach sporo pieszych wędrówek? Mogą zdecydować się na specjalne nawigacje piesze, z których część działa także na zasadzie nawigacji point to point. W momencie wyruszenia z obozu oznacza się punkt startowy, do którego można bezpiecznie wrócić, ponieważ urządzenie nas do niego poprowadzi. Poza tym może spisać się również zwykły smartfon, jeśli korzystamy z map offline i nawigacji będzie on świetnym kompanem nawet na terenie, na którym zasięg sieci GSM nie funkcjonuje.