Jaką wybrać szlifierkę?

Kategoria: Narzędzia

Szlifowanie drewna to czynność, która jest coraz bardziej popularna i potrzebna. Wiele zmieniło się ze względu na ostatnie lata, gdzie znaczenia nabrały warsztaty i przerabianie mebli na własną rękę. Jak się jednak okazuje, bardzo często czynność szlifowania podejmują osoby, które nie mają pojęcia o skomplikowanych maszynach. Szlifierek na rynku, a raczej ich rodzajów jest bardzo dużo, dlatego też tak ważne jest, by zdawać sobie sprawę z ich poszczególnych kategorii i móc wybrać produkt odpowiedni na miarę indywidualnych potrzeb. Dokonując zakupu trzeba pamiętać nie tylko o przeznaczeniu, ale także o kształcie przedmiotu, jaki zostanie poddany obróbce – jego wielkości, kształtu i specyfiki. Oto podstawowy podział szlifierek:

  1. Szlifierka taśmowa to idealne narzędzie dla tych, którzy chcą obrabiać duże powierzchnie o gładkiej strukturze. Nadaje się do obróbki litego drewna i płyt pokrytych lakierem lub okleiną. Szlifierka taśmowa jest raczej używana w dużych zakładach przetwórczych, aniżeli w domu ze względu na swoją wielkość. Jej główną korzyścią jest wydajność, szybka praca oraz błyskawiczne efekty. Niestety budowa takiej szlifierki uniemożliwia dotarcie do specyficznych narożników i bardziej skrytych powierzchni. Jest dedykowana płaskim blatom, do których możliwy jest łatwy dostęp;
  2. Szlifierka mimośrodowa jest świetnym narzędziem do szlifowania zarówno drewna, ale także metalu. Jej budowa umożliwia wykonywanie prac nie tylko na płaskich powierzchniach, ale także w wypukłych i wklęsłych miejscach. Najczęściej używana przez osoby, które na co dzień zajmują się renowacją mebli. Jest w stanie zedrzeć stare lakiery i kolejne warstwy farby. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo wielu korzyści – nie dotrze ona do narożników, ponieważ jest okrągła. Pomimo wszystko jest narzędziem precyzyjnym, potrafiącym spełnić swoje funkcje w trudno dostępnych zakamarkach;
  3. Szlifierka oscylacyjna, podobnie jak mimośrodowa najczęściej służy do renowacji mebli. W odróżnieniu od swojej poprzedniczki, ma prostokątny kształt, dzięki czemu umożliwia dotarcie do narożników. Najczęściej wybierana do obróbki drewnianych elementów. Ze względu na swoją budowę – jest bardziej wydajna i praca z nią przynosi szybsze rezultaty. Jednak nie jest w stanie dotrzeć na tyle precyzyjnie do wszystkich miejsc, zwłaszcza tych o skomplikowanych kształtach.

Decydując się na jakąkolwiek szlifierkę, warto zwrócić uwagę na jej moc, prędkość przesuwu i wymiar taśmy. Najważniejsze jednak będzie przeznaczenie sprzętu i skonfrontowanie jej z wyzwaniem, które wymaga obróbki.