Na jakiej wysokości montować gniazdka i włączniki?

Oczywiście jednym z pierwszych obwodów jakie musimy zamontować w naszym domu jest obwód elektryczny. Jeśli o to nie zadbamy, to nie będziemy mieli w naszym domu prądu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też jeszcze przed pomalowaniem ścian warto się tym zająć, tak aby później nie było konieczności wiercenia i kucia w ścianach, kiedy już wszystko będzie gotowe. To oznacza, że powinniśmy się dowiedzieć na jakiej wysokości powinniśmy montować gniazdka i włączniki. Tak aby z jednej strony odpowiadało to odgórnym wytycznym, a z drugiej żebyśmy mieli pewność, że będziemy mogli wygodnie z nich korzystać. Jak się okazuje wszystko jest tutaj ściśle ustalone, a więc możemy ograniczyć ilość wątpliwości, jeśli tylko będziemy się stosować do tych wytycznych.
Przeczytaj również: Jakie krzesła do jadalni wybrać?
Gdzie co będzie ustawione
Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, w jakich miejscach to wszystko będzie ustawione. Gdzie będzie lodówka, gdzie telewizor, sprzęt grający, gdzie będziemy chcieli podłączyć dodatkową lampę. Od takich ustaleń będzie zależało to, w jakich miejscach będziemy musieli zamontować gniazdka elektryczne, tak abyśmy mogli bez najmniejszego problemu podłączyć wszystkie urządzenia, które mają znaleźć się w naszym domu. Koniecznie trzeba również powiedzieć, że takie gniazdka elektryczne powinny znajdować się nie wyżej niż 30 cm nad ziemią. Ale coraz częściej, zwłaszcza w pokojach i salonach montowane są one w podłodze, dzięki czemu będziemy mogli do nich podłączyć nawet lampy, które mają bardzo krótkie przewody. Stosowane są przy tym specjalne maskownice, tak abyśmy mogli je zasłonić, jeśli akurat z nich nie korzystamy. Dodatkowo warto wiedzieć, że takie specjalne, zamaskowane gniazdka elektryczne możemy zamontować również w kuchennym blacie, co także znacznie może nam ułatwić codzienną pracę. Oczywiście istotne będzie również to, aby takie gniazdka zamontować w odpowiedniej odległości od siebie nawzajem, a w łazience będziemy musieli jeszcze uważać, aby były w odpowiednim oddaleniu od wody. Tylko wówczas będziemy mogli ograniczyć niebezpieczeństwo wypadku, który może się zdarzyć w połączeniu wody z prądem.
Przeczytaj również: Jaką kołdrę na zimę kupić?
Włączniki na odpowiedniej wysokości
Ważne w tym wszystkim jest również to, na jakiej wysokości będą zamontowane włączniki. Zaleca się 90 – 140 cm, tak aby zarówno dziecko, jak i dorosły, czy osoba niepełnosprawna, nie mieli problemów z włączeniem takiego światła. Jednak niektórzy montują je jeszcze niżej, tak aby jeszcze wygodniej można było z nich korzystać, bez konieczności nadmiernego podnoszenia ręki. Warto wiedzieć, że takie łączniki elektryczne mogą się między sobą różnić sposobem działania, a to oznacza, że powinniśmy się im wszystkim przyjrzeć i zdecydować, które z nich będą najlepsze. Możliwości jest naprawdę sporo, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie poznać mechanizm ich działania, jak i odgórne wytyczne, do których powinniśmy się stosować jeśli chodzi o montaż takich elementów. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy różne gniazdka elektryczne i łączniki elektryczne, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie się zastanowić do czego mają nam one służyć i które z nich będą najlepsze. Możliwości jest sporo, ale też musimy brać pod uwagę odgórne wytyczne odnośnie ich montażu.
Przeczytaj również: Nowoczesny odkurzacz – co powinieneś wiedzieć?
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Przegląd dostępnych na rynku zawiasów drzwi tylnych do Iveco Daily
Zawiasy drzwi tylnych do Iveco Daily stanowią istotny element wpływający na funkcjonalność pojazdu. Odpowiedni wybór tych komponentów ma kluczowe znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa. Zawiasy te odgrywają ważną rolę w codziennym użytkowaniu samochodu dostawczego, umożliwiając sprawne otwieranie

Osłona spiralna na kable – jak chroni i zwiększa trwałość instalacji
Osłona spiralna na kable odgrywa istotną rolę w systemach hydraulicznych, zapewniając ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu elementowi instalacje stają się bardziej odporne na wilgoć i zanieczyszczenia, co przekłada się na ich trwałość i niezaw