Na jakiej wysokości montować gniazdka i włączniki?

Kategoria: Budowa domu

Oczywiście jednym z pierwszych obwodów jakie musimy zamontować w naszym domu jest obwód elektryczny. Jeśli o to nie zadbamy, to nie będziemy mieli w naszym domu prądu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też jeszcze przed pomalowaniem ścian warto się tym zająć, tak aby później nie było konieczności wiercenia i kucia w ścianach, kiedy już wszystko będzie gotowe. To oznacza, że powinniśmy się dowiedzieć na jakiej wysokości powinniśmy montować gniazdka i włączniki. Tak aby z jednej strony odpowiadało to odgórnym wytycznym, a z drugiej żebyśmy mieli pewność, że będziemy mogli wygodnie z nich korzystać. Jak się okazuje wszystko jest tutaj ściśle ustalone, a więc możemy ograniczyć ilość wątpliwości, jeśli tylko będziemy się stosować do tych wytycznych.

Gdzie co będzie ustawione

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, w jakich miejscach to wszystko będzie ustawione. Gdzie będzie lodówka, gdzie telewizor, sprzęt grający, gdzie będziemy chcieli podłączyć dodatkową lampę. Od takich ustaleń będzie zależało to, w jakich miejscach będziemy musieli zamontować gniazdka elektryczne, tak abyśmy mogli bez najmniejszego problemu podłączyć wszystkie urządzenia, które mają znaleźć się w naszym domu. Koniecznie trzeba również powiedzieć, że takie gniazdka elektryczne powinny znajdować się nie wyżej niż 30 cm nad ziemią. Ale coraz częściej, zwłaszcza w pokojach i salonach montowane są one w podłodze, dzięki czemu będziemy mogli do nich podłączyć nawet lampy, które mają bardzo krótkie przewody. Stosowane są przy tym specjalne maskownice, tak abyśmy mogli je zasłonić, jeśli akurat z nich nie korzystamy. Dodatkowo warto wiedzieć, że takie specjalne, zamaskowane gniazdka elektryczne możemy zamontować również w kuchennym blacie, co także znacznie może nam ułatwić codzienną pracę. Oczywiście istotne będzie również to, aby takie gniazdka zamontować w odpowiedniej odległości od siebie nawzajem, a w łazience będziemy musieli jeszcze uważać, aby były w odpowiednim oddaleniu od wody. Tylko wówczas będziemy mogli ograniczyć niebezpieczeństwo wypadku, który może się zdarzyć w połączeniu wody z prądem.

Włączniki na odpowiedniej wysokości

Ważne w tym wszystkim jest również to, na jakiej wysokości będą zamontowane włączniki. Zaleca się 90 – 140 cm, tak aby zarówno dziecko, jak i dorosły, czy osoba niepełnosprawna, nie mieli problemów z włączeniem takiego światła. Jednak niektórzy montują je jeszcze niżej, tak aby jeszcze wygodniej można było z nich korzystać, bez konieczności nadmiernego podnoszenia ręki. Warto wiedzieć, że takie łączniki elektryczne mogą się między sobą różnić sposobem działania, a to oznacza, że powinniśmy się im wszystkim przyjrzeć i zdecydować, które z nich będą najlepsze. Możliwości jest naprawdę sporo, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie poznać mechanizm ich działania, jak i odgórne wytyczne, do których powinniśmy się stosować jeśli chodzi o montaż takich elementów. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy różne gniazdka elektryczne i łączniki elektryczne, a to oznacza, że powinniśmy dokładnie się zastanowić do czego mają nam one służyć i które z nich będą najlepsze. Możliwości jest sporo, ale też musimy brać pod uwagę odgórne wytyczne odnośnie ich montażu.