Nawóz uniwersalny dolistny do roślin uprawnych

Kategoria: Ogród i taras

Uprawa roślin nieodłącznie związana jest z ich odpowiednim nawożeniem. Tylko dzięki odpowiednio dobranym zabiegom i preparatom możemy liczyć na lepszy wzrost i rozwój roślin. Warto jednak pamiętać, że prawidłowe nawożenie, które skutkuje oczekiwanymi efektami, wymaga pewnej wiedzy, która przybywa wraz z ogrodniczym doświadczeniem. Na początku swojej przygody z uprawami, najbezpieczniej jest zastosować uniwersalne nawozy do roślin uprawnych, które zapewnią roślinom zdrowy wygląd.

Czym jest nawóz uniwersalny?

Nawóz uniwersalny, taki w płynnej formie, jest mieszanką kilku mikroelementów i makroelementów, które mają istotny wpływ na wzrost i rozwój różnego rodzaju roślin. Do składników tych należą fosfor, potas oraz azot. Stężenie mikro i makroelementów w nawozie uniwersalnym zostało tak uśrednione, by stosowanie preparatu zapewniało właściwie odżywienie dla niemalże każdego rodzaju roślin. Na rynku znajdziemy oczywiście inne typy nawozów, o bardziej skonkretyzowanym przeznaczeniu.

Rodzaje nawozów uniwersalnych

Nawozy uniwersalne, czyli nawozy wieloskładnikowe, występujące pod płynną postacią możemy podzielić na dwa typy. Mogą być to rzeczone nawozy dolistne, ale również nawozy doglebowe. W przypadku tych pierwszych (dolistnych), nawóz bogaty jest w dodatkową substancję, działającą ochronnie lub stymulująco na roślinę. Jak sama nazwa wskazuje, nawóz dolistny przeznaczony jest do spryskiwania powierzchni roślin. Z kolei nawóz doglebowy jest aplikowany do gleby, dzięki czemu szybko przedostaje się do systemu korzeniowego.

Nawóz dolistny – właściwości

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nawóz dolistny to nawóz, który stosuje się na powierzchnię rośliny w postaci oprysków. Nawóz ten ma charakter pomocniczy – może dodatkowo uodparniać rośliny na różnego rodzaju choroby wywoływane przez grzyby lub stymulować rośliny do wzrostu. Zanim jednak spryskasz powierzchnię rośliny nawozem dolistnym uniwersalnym upewnij się, że produkt jest na pewno przeznaczony właśnie do tego celu.

Dla jakich roślin nawóz uniwersalny?

Nawozy uniwersalne wieloskładnikowe przypadną do gustu roślinom doniczkowym, uprawianym zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Takie odżywianie roślin z wykorzystaniem płynnego nawozu uniwersalnego jest raczej bezpieczne, jeśli oczywiście stosujemy się do zaleceń wskazanym w instrukcji użytkowania. Nie można też przesadzać z nawozem! Przenawożenie roślin odbije się negatywnie na uprawach.