Nowoczesny odkurzacz – co powinieneś wiedzieć?

Kategoria: AGD

Jednym z najważniejszych urządzeń w każdym domu jest odkurzacz. To dzięki niemu w krótkim czasie jesteśmy w stanie posprzątać, zebrać z podłogi okruszki czy pojawiający się kurz. Jeśli jednak udamy się do sklepu, to szybko się przekonamy, że istnieją one w tak wielu różnych rodzajach, wielkościach i typach, że podjęcie ostatecznej decyzji może nie być takie łatwe, jak nam się pierwotnie wydawało. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że jednak z tej decyzji będziemy zadowoleni?

Typy odkurzaczy

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, czy chcemy wybrać odkurzacz workowy, w którym co jakiś czas trzeba będzie wyrzucić zapełniający się worek. A może wolelibyśmy odkurzacz bezworkowy, w którym wszystkie zanieczyszczenia będą zbierały się w plastikowym zbiorniku, który później trzeba będzie po prostu opróżnić? Jeszcze inną propozycją może być wybór odkurzacza wodnego, gdzie te zanieczyszczenia gromadzone są w specjalnym zbiorniku z wodą. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dywany zawsze będą czyste, to możemy zdecydować się na zakup odkurzacza piorącego, który usunie wszelkie zanieczyszczenia i plamy, a w razie konieczności usuną także rozlane płyny. Możemy także wybrać odkurzacze pionowe, które będą miały długą rączkę pozwalającą na wygodne odkurzanie, albo możemy się zdecydować na odkurzacze ręczne, dzięki którym będziemy mogli dotrzeć do różnych zakamarków, ale jednocześnie będziemy musieli się przy nich mocno schylać. A jeśli nie chcemy chodzić po całym mieszkaniu z odkurzaczem, to zawsze możemy się przyjrzeć takim, które będą same sprzątały, jeżdżąc po całym mieszkaniu i odkurzając jego powierzchnię.

Co jeszcze jest ważne?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na konkretny typ naszego odkurzacza, to powinniśmy zobaczyć jaka jest jego moc. Od niej będzie zależała siła ssania, a więc to, czy bez problemu odkurzymy nie tylko panele i płytki, ale też np. puszysty dywan albo wykładzinę. Im większa będzie taka moc odkurzacza, tym lepiej będzie on sprzątał, dlatego w miarę możliwości powinniśmy wybierać jak największe wartości. Przy zakupie odkurzacza powinniśmy także spojrzeć na rodzaj filtra jaki jest w nim montowany, jego głośność, pojemność, wagę, jak i długość kabla, tak abyśmy mieli pewność, że nie będziemy musieli go co chwilę przepinać pomiędzy gniazdkami, aby móc dotrzeć do najodleglejszych zakamarków naszego mieszkania. Warto również spojrzeć, czy posiada on dodatkowe szczotki, które będziemy mogli dowolnie wymieniać, aby mieć pewność, że dotrzemy do każdego miejsca.