O czym pamiętać przy wymianie dachu?

Kategoria: Budowa domu

By wymiana czy remont pokrycia dachowego przebiegł dość szybko i sprawnie należy go dokładnie zaplanować, zwracając uwagę na istotne elementy tego procesu. Oczywistym jest, że pewne aspekty wymiany możesz zaplanować samemu, ale w bardziej złożonych kwestiach najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowca. Odpowiedni fachowiec określi, jakie elementy dachy należy wymienić, a które można jedynie wyremontować, przywracając dach do dobrego stanu. Zanim podejmiesz decyzję o gruntownym remoncie lub całkowitej wymianie pokrycia dachowego, zwróć uwagę na istotne szczegóły…

Więźba dachowa – sprawdź jej stan!

Na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli planujemy remont lub wymianę pokrycia dachowego? Przyjrzyj się uważnie więźbie dachowej. Czasami już gołym okiem widać, że pewne części więźby zostały uszkodzone przez szkodniki lub stały się przyjaznym siedliskiem dla grzybów. Niektóre fragmenty więźby dachowej mogą być już tak zniszczone, że w grę wchodzi tylko wymiana. Inne natomiast można właściwie zabezpieczyć, odpowiednio zaimpregnować i wyeliminować owady. Pamiętaj, że pozbywanie się szkodników pod postacią insektów lub grzybów wymaga trochę czasu. Do takiej akcji najlepiej wynająć specjalną firmę, która zajmuje się tego typu sprawami. W drewno wstrzykiwane są specjalistyczne środki chemiczne, a dopiero po dwóch tygodniach można sprawdzić efekt przeprowadzonego zabiegu. Niekiedy czynność tą trzeba po prostu powtórzyć. Ale uwaga! Walka ze szkodnikami chemicznymi preparatami jest skuteczna tylko wtedy, gdy takie problemy z więźbą występują od stosunkowo niedawna. Natomiast jeśli mamy problemy z więźbą od dawna, to w grę wchodzi jedynie jej wymiana!

Warstwa izolacyjna i komin – nie zapomnij o nich!

Kolejny istotna kwestia to stan warstwy izolacyjnej, a konkretnie jej szczelność. Jeśli poszycie dachowe jest uszkodzone i planujesz jego wymianę, koniecznie sprawdź przedtem szczelność warstwy izolacyjnej. Nietrudno o jej uszkodzenie ostrą blachodachówką czy dachówka ceramiczną. Istotne jest sprawdzenie wentylacji – dach powinien mieć naturalny przewiew, by nie gromadziła się pod nim para wodna, a co za tym idzie, by nie zbierała się wilgoć. Ważne jest również sprawdzenie komina i jego zabezpieczenia. Fachowcy powinni przyjrzeć się uważnie blacharskim obróbkom wokół kominów i stwierdzić, czy trzeba je tylko właściwie zabezpieczyć, czy całkowicie wymienić.