Ogrody wertykalne – jak należy je pielęgnować?

Kategoria: Ogród i taras

Zazwyczaj kiedy myślimy o ogrodach wyobrażamy sobie mniejsze lub większe tereny, które rozciągają się poziomo na ziemi i po których spokojnie możemy spacerować. Warto jednak wiedzieć, że obecnie bardzo dużym powodzeniem cieszą się ogrody wertykalne, a więc takie, które umiejscowione są na ścianie. To co sprawia, że ludzie tak często się na nie decydują, to fakt, że wbrew pozorom są one łatwe w utrzymaniu, pięknie się prezentują, a do tego nie zajmują wiele miejsca, bo przecież pokrywają ścianę, która i tak stoi w danym miejscu. Warto podkreślić, że takie ogrody wertykalne możemy stworzyć nie tylko na zewnętrznej ścianie naszego domu, ale również w środku, a to oznacza, że będą one stanowiły świetną dekorację pokoju czy korytarza. Niecodzienne, przyciągającą wzrok, ale jednocześnie pozwalają się zrelaksować. Dlatego też jeśli szukamy ciekawego sposobu na umieszczenie roślin w naszym domu, to właśnie ogród wertykalny może się dla nas okazać najlepszym rozwiązaniem.

Różne możliwości

Jeżeli jesteśmy zainteresowani wykonaniem u siebie takiego ogrodu, to warto wiedzieć, że mamy tutaj różne możliwości. Z jednej strony możemy do jego stworzenia wykorzystać jeden typ roślin, a więc taka ściana będzie jednolita i delikatna. Z drugiej jednak strony podczas tworzenia takiego ogrodu wertykalnego możemy wykorzystać różne rośliny, które będą rozłożone na całej powierzchni ściany, a co więcej, możemy za ich pomocą stworzyć bardzo ciekawe mozaiki, co sprawi że całość będzie się prezentowała jeszcze ciekawiej. Poza tym warto tutaj podkreślić, że taki ogród wertykalny może zajmować tylko niewielką część ściany, ale możemy go założyć na całej, nawet dość dużej ścianie, dzięki czemu będziemy mogli się jeszcze bardziej wykazać i połączyć ze sobą jeszcze więcej różnych roślin. To też oznacza, że możliwości mamy tutaj naprawdę sporo, a ponieważ wbrew pozorom nie jest trudny taki ogród wertykalny cena jego nie jest wygórowana, jeśli chodzi o pielęgnację, to z pewnością warto się nad tym wszystkim zastanowić. Może się okazać, że to właśnie jest rozwiązanie, którego od dłuższego czasu poszukiwaliśmy.

Zobaczmy jak to wszystko wyglądaCoraz bardziej skłaniamy się do tego, aby w naszym domu, na ścianie w salonie pojawił się ogród wertykalny? Jeżeli tak, to warto się jak najwięcej dowiedzieć na temat jego pielęgnacji. Jak się okazuje jest ona niezwykle prosta, ponieważ do jego stworzenia wykorzystuje się specjalne rośliny, które są wytrzymałe, a to oznacza, że nie będą wymagały zbyt wielkiej uwagi z naszej strony. Poza tym taki ogród wertykalny ma zamontowany specjalny system nawadniania, a więc sami nie będziemy musieli niczym się przejmować. Oczywiście bardzo ważne jest tutaj to, aby to nawadnianie było odpowiednio wyregulowane, tak aby nie było zbyt mocne, ani zbyt słabe. Jeśli zauważymy, że w którymś miejscu nasze rośliny mają za mało wody, to wówczas możemy je spryskać mgiełką z wody i to wystarczy. Tak samo od czasu do czasu warto je spryskać specjalnymi, naturalnymi środkami, które będą miały chronić nasz ogród wertykalny przed różnymi szkodnikami. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla zwykłego ogrodu. Jeśli chcemy, aby nasza ściana się ciekawie prezentowała, to możemy się zdecydować na ogród wertykalny. Jego pielęgnacja jest dość prosta, a efekt wizualny jaki dzięki temu osiągniemy, będzie nie do opisania. Z pewnością taka propozycja jest bardzo ciekawa i warto jej się dokładnie przyjrzeć.