Pompy ciepła, na co zwrócić uwagę?

Kategoria: Budowa domu

Dobre ogrzewanie w domu to podstawa. Chodzi nie tylko o to, aby było nam ciepło, ale również o to, abyśmy korzystali tutaj z najbardziej optymalnych rozwiązań i żeby były one dobrze dobrane do naszych potrzeb. Dlatego też, warto już na etapie planowania budowy domu, zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania, jak ma wyglądać nasze ogrzewanie czy ma to być grzejnik na ścianie, czy może jednak bardziej przemawia do nas ogrzewanie podłogowe. Możliwości mamy tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, że dokładnie musimy się zastanowić nad różnymi kwestiami, aby mieć pewność, że przez lata będziemy zadowoleni z wybranego przez siebie ogrzewania.

Pompy to podstawa

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pompy ciepła to moc grzewcza oraz jej sprawność. Od nich zależy to jaka będzie temperatura pomiędzy źródłem ciepła, a temperaturą roboczą instalacji grzewczej. Jeśli taka pompa ciepła będzie odpowiednio dobrana do rodzaju instalacji, to możemy być pewni, że jej sprawność energetyczna będzie na wysokim poziomie. To dlatego, że im mniejsza jest temperatura między dolnym i górnym źródłem, tym łatwiej jest to ciepło przemieścić pomiędzy nimi. To dlatego, że tak naprawdę pompa ciepła nie wytwarza ciepła, ona je po prostu przenosi z otoczenia domu, do jego instalacji grzewczej.

Dobierajmy ją mądrze

Ważniejsze od odpowiedniej mocy ciepła, może się okazać tak naprawdę odpowiednie jej dobranie do budynku, w którym ma być ona zamontowana. Oczywiście zawsze powinniśmy pilnować, aby ta moc była odpowiednia do budynku, jednak jeśli będzie ona trochę mniejsza, to się nic nie stanie. Zawsze, w razie takiej potrzeby, będziemy mogli jeszcze skorzystać z innych źródeł ciepła, aby dogrzać to, czego nie będzie w stanie dogrzać pompa. Jednak jeśli kupimy ją większą niż potrzeba, to nie tylko zwiększymy koszty, ale także obniżymy sprawność działania takiej pompy w momencie, gdy będą panowały umiarkowane temperatury. To będzie prowadziło do jej częstego włączania i wyłączania, a to może spowodować, że szybko ulegnie ona uszkodzeniu. Dlatego też jeśli mamy kupić większą pompę, to czasami lepiej zrobimy, jeśli kupimy ją mniejszą, a braki w cieple przy dużym mrozie uzupełnimy np. paląc w kominku. Wybór odpowiedniej pompy ciepła jest bardzo ważny, bo to od niej zależy przenoszenie tego ciepła w naszym domu. Dlatego też, najlepiej zrobimy, jeśli skorzystamy tutaj z rady specjalisty, który będzie w stanie wszystko dokładnie wyliczyć i powiedzieć nam, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze i które będzie najbardziej optymalne.