Puzzle 3D drewniane – co musisz o nich wiedzieć?

Kategoria: AGD

Zabawki są silnie obecne w życiu każdego dziecka, które ma szczęście normalnie się wychowywać. Należy przy tym pamiętać, że przedmioty, którymi dzieci się bawią nie powinny być przypadkowe. Bardzo ważne jest, aby były one wysokiej jakości, ponieważ jedynie to gwarantuje bezpieczeństwo oraz pełną satysfakcję z zabawy. Nie da się zaprzeczyć, że na rynku mamy dziś zalew bardzo różnorodnych artykułów z kategorii zabawek. Nie brakuje wśród nich wyrobów bardzo nowoczesnych i dopracowanych w technicznych detalach, w tym dużym uznaniem cieszą się szeroko pojęte zabawki elektroniczne. Można jednak korzystać także z innych – również tych o bardziej tradycyjnym charakterze, na które popyt jest niemały i nic nie wskazuje, aby miał się zmniejszać. O czym konkretnie mowa? Wymieniać można różne rzeczy, w tym chociażby klocki.

Dzieci generalnie bardzo lubią zabawki, w których konieczne jest odpowiednie dopasowanie różnych elementów do siebie. Klocki rzecz jasna spełniają to kryterium, ale na tym wcale sprawa się nie kończy. Tak się bowiem składa, że do dyspozycji są również różne warianty puzzli. Interesująco w tym kontekście wypadają puzzle drewniane 3D, których wykonanie pozwala na tworzenie przestrzennych modeli o różnych rozmiarach. Ogólnie rzecz biorąc układanki z efektów trójwymiarowym są bardzo lubiane i praktyka pokazuje, że przychylnym okiem patrzą na nie tylko dzieci, ale także niemałe grono osób dorosłych.

Jak drewniane zabawki znów zaczęły zyskiwać dużą popularność

Asortyment puzzli z drewna nie jest na rynku nowością. Kiedyś to właśnie z drewna wytwarzano na dużą skalę klocki, puzzle, a także wiele innych typów zabawek dostępnych na rynku.

Naturalny materiał był alternatywą dla początkowo rzadkich i dość drogich tworzyw sztucznych, ale gdy ceny plastiki zaczęły spadać, a koszt wytworzenia zabawki z tego tworzywa stał się naprawdę niski, znaczenie drewna w przemyśle zabawkarskim zmalało. Od pewnego czasu przeżywa ono jednak swój ponowny renesans, co wynika głównie z rosnącego zainteresowania naturą i rozwiązaniami ekologicznymi. Zestaw drewnianych puzzli częściej zaczął więc gościć w zabawkowym „arsenale” milionów dzieci w wielu krajach świata, także w Polsce. Oczywiście warto wybierać z rozwagą, bo w końcu bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to najważniejsze kwestie. Stąd wskazane, aby puzzle 3d drewniane były wolne od lakierów i farb toksycznych, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Dobra zabawka powinna być zawsze wolna od toksyn, niewskazane są też ostre kanty (szczególnie, gdy dziecko jest mniejsze i co za tym idzie mniej świadome zagrożeń). Warto sięgać zawsze po takie modele zabawek z drewna, które pochodzą z mniejszych manufaktur stawiających w pierwszej kolejności na najwyższą jakość oraz dostosowanie każdego z wyrobów do potrzeb dzieci.

Zabawki powinny być ponadto zawsze dostosowane do wieku szkrabów, co w praktyce może okazać się naprawdę istotnym aspektem. Część rodziców go ignoruje, co jest zasadniczym błędem.