Konsumenci, którzy chcą nadać elewacjom ładną prezencję, a do tego uzyskać korzyści związane z prywatyzacją pomieszczeń czy poprawą walorów termicznych decydują się na różnego rodzaju rozwiązania w zakresie osłon okiennych. Wyróżnia się te wewnętrzne, a więc montowane przy oknach w poszczególnych pomieszczeniach. Na tym jednak możliwości się nie kończą, ponieważ istnieją także modele odpowiednie do zamontowania również na zewnętrznej stronie budynku. Żaluzje fasadowe stanowią tutaj jeden z częstszych przykładów i bez wątpienia mają wiele atutów natury praktycznej. Można powiedzieć, że ten rodzaj żaluzji konkuruje o prym z roletami fasadowymi, które spełniają nieco podobne zadanie, jednakże pomiędzy obiema kategoriami produktów istnieją dość istotne różnice. Warto mieć je na uwadze, podejmując decyzję o zakupie.
Osoby decydujące się na fasadową osłonę okien muszą zastanowić się nad tym, ile pieniędzy chcą wydać, jednakże na tym temat się nie kończy. Bardzo ważne są też cechy konstrukcji obu rozwiązań.
Bez wątpienia żaluzje fasadowe zapewniają lepszy, swobodniejszy przepływ powietrza i nie ograniczają wentylacji w przypadku otwarcia okna. Jednakże za tym plusem idzie też istotna wada, ponieważ rolety fasadowe spełniają zdecydowanie lepiej zadanie dodatkowego izolatora. Ma to spore znaczenie w sezonie grzewczym, kiedy roleta staje się czynnikiem dodatkowo ograniczającym ucieczkę ciepła z pomieszczeń w domach czy lokalach użytkowych. Żaluzja, choć wspaniale wygląda, tego efektu nam nie da i warto mieć to po prostu na uwadze, planując zakup. Dobrze zamontowana roleta fasadowa pomoże także w lecie, ponieważ będzie ograniczać napływanie upalnego powietrza do wnętrza.
Dużym walorem żaluzji fasadowych jest ich estetyczna prezencja. Na pewno są one ładniejsze w wymiarze dekoracyjnym aniżeli rolety, ponieważ można zdecydować się na modele wykonane z różnych materiałów i posiadające różną kolorystykę. Zwykle wybór pada na żaluzje fasadowe wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych lub metalu, a to z uwagi na ich odporność na zmienne czynniki pogodowe.
Osłony tego rodzaju powinny być odporne na skrajne temperatury, wilgoć, a także oddziaływanie promieni słonecznych i co za tym idzie promieniowania UV. Zwykle producenci stosują do ich wytwarzania aluminium, ponieważ jest ono materiałem o dobrym stosunku kosztów do właściwości technicznych. Jednocześnie niska waga własna lameli aluminiowych sprawia, że zamontowanie kompletu na oknach nie będzie stanowić większego problemu.
Wprawdzie zastosowanie tego rodzaju żaluzji nie wpływa znacząco na izolację termiczną jesienią i zimą, to jednak walory istnieją. Przede wszystkim wówczas, gdy komuś zależy przede wszystkim na ograniczeniu widoczności wnętrza przez osoby postronne. Poza tym żaluzja daje możliwość swobodnego regulowania dopływu światła do pomieszczeń, co nie ma już miejsca w przypadku rolet. Żaluzje fasadowe zdają więc egzamin w lecie, ponieważ za ich pomocą można wyraźnie ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń. Ustawieniem lameli można manipulować do woli, a gdy dodamy do tego ich estetyczny wygląd, budynek zyskuje cenny element dekoracyjny.
Warto jednak, aby prezencja takich żaluzji nawiązywała jakoś do charakteru całej elewacji i architektonicznej koncepcji budynku.