Rolety czy żaluzje fasadowe?

Kategoria: AGD

Piękna prezencja budynków może dziś łączyć się z doskonałą funkcjonalnością. Trzeba tylko zadbać o dobór odpowiednich rozwiązań technicznych, co jak się okazuje wcale nie musi być trudne. Rynek ma dziś sporo do zaproponowania i istnieją konkretne sposoby na nadanie obiektom atrakcyjnego wyglądu, a jednocześnie na uzyskanie innych praktycznych korzyści. Dobrym przykładem są rolety fasadowe, które obok żaluzji tego samego typu stanowią znakomity sposób na osłonięcie okien i tym samym ograniczenie nasłonecznienia we wnętrzach. Poza tym ten rodzaj osłon okiennych może też dodatnio wpływać na aspekt bezpieczeństwa, więc automatycznie korzyści przybywa i to w ramach jednego rozwiązania. Konsumenci doceniają rolety czy żaluzje występujące zazwyczaj w swoich najbardziej podstawowych formach – zwykle do samodzielnego, nieinwazyjnego montażu.

Tymczasem okazuje się, że opcji jest więcej i trzeba tylko się nimi żywiej zainteresować. Również dlatego, że skorzystanie z elementów fasadowych pozwala uzyskać rezultaty natury estetycznej, które w innych okolicznościach byłyby trudniejsze do uzyskania, a do tego znacznie kosztowniejsze.

Jak rolety fasadowe mogą zmienić prezencję budynku

Jest wiele powodów, aby sięgnąć po tę opcję – jedną z nich jest modyfikacja wyglądu domu, który powstał już jakiś czas temu i niekoniecznie prezentuje się atrakcyjnie na tle innych budynków w okolicy. Rezultaty mogą być doskonałe, ponieważ zmiany w obrębie fasady silnie wpływają na odbiór obiektu. Nowa fasada, na przykład drewniana, może zamienić murowany dom z okresu PRL w całkiem atrakcyjny punkt na wizualnej mapie danej dzielnicy. Nie da się zaprzeczyć, że rolety fasadowe lub analogiczne żaluzje w takim przypadku wręcz idealnie wpasowują się w całość.

Grunt to po prostu zdecydować się na jeden z modeli i zlecić wykonanie całości doświadczonej firmie. W tym kontekście bez zewnętrznego wykonawcy raczej się nie obejdziemy, ponieważ w aspekcie czysto technicznym prawidłowy montaż rolet bądź fasadowych żaluzji jest znacznie trudniejszym wyzwaniem. Ręka ekspertów będzie wobec tego dobrą opcją, mimo że wiążą się z tym dodatkowe nakłady finansowe.

Czy rolety fasadowe mają swoje słabsze strony?

Z całą pewnością istotną zaletą rolet fasadowych jest to, że skuteczniej odcinają okna od świata zewnętrznego. W przypadku lokali parterowych wpływa to dodatnio na bezpieczeństwo i może utrudniać rabusiom włamanie, zmniejsza także ryzyko stłuczenia szyb w wyniku aktów wandalizmu. Jednakże roleta ma też swoje niedoskonałości, ponieważ nie daje możliwości regulowania zakresu dostępu światła do pomieszczeń.

Taka opcja jest natomiast charakterystyczna dla żaluzji, których lamele możemy regulować i tym samym decydować o tym, czy i ile światła ma trafiać do środka. Ma to spore znaczenie zwłaszcza latem. W aspekcie prywatyzacji pomieszczeń zarówno rolety fasadowe, jak też żaluzje sprawdzą się jednakowo dobrze. W obu przypadkach trzeba jednak pamiętać o konserwacji mechanizmów odpowiedzialnych za ich podnoszenie, opuszczanie i w przypadku żaluzji za regulowanie domyku. Czasami da się to robić samodzielnie, jednakże lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług wykwalifikowanego serwisanta.

Materiały klasy premium, czyli rolety fasadowe odporne na zużycie

Decydując się na zakup rolet bądź żaluzji fasadowych, nie ma sensu oszczędzenia na zastosowanych tworzywach czy mechanizmach.

Ceny są rzecz jasna zróżnicowane, ale oszczędności robione na siłę mogą się mścić w przyszłości. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na rozwiązania od renomowanego producenta – dobrze, jeśli zapewnia on też fachowy montaż wszystkich elementów. Dzięki temu można pozyskać rolety fasadowe trwałe, estetyczne i w pełni funkcjonalne. Takie, które sprawdzą się wybornie na przestrzeni wielu lat. Na polskim rynku funkcjonuje dziś wiele podmiotów, zapewniających w tym aspekcie doskonałe efekty. Warto śledzić dostępne opcje, także lokalne.

Wielu cenionych wykonawców, sięgających po znakomite materiały, działa bowiem regionalnie. Przekłada się to zazwyczaj na szybsze montowanie rolet oraz żaluzji w obiektach klientów.