Wentylacja mechaniczna – jak o nią dbać?

Kategoria: AGD

Jeżeli korzystamy z wentylatora, to musimy mieć świadomość, że posiada on specjalne filtry, które mają zatrzymywać zabrudzenia znajdujące się w powietrzu, tak abyśmy my mogli oddychać czystszym powietrzem, które będzie dla nas zdrowsze. Nie mniej musimy pamiętać, że takie filtry z biegiem czasu ulegają zabrudzeniu, a to oznacza, że wówczas nie oczyszczają powietrza tak jak powinny, a więc nie spełniają w ogóle swojej roli. Dlatego też warto mieć świadomość, że co jakiś czas będziemy musieli zainwestować w filtry do rekuperacji.

Wówczas wystarczy, że je wymienimy i będziemy mieli pewność, że urządzenie, w które zainwestowaliśmy, cały czas będzie działało na wysokim poziomie. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakie filtry do rekuperacji powinniśmy zainwestować, to zawsze możemy poszukać informacji w instrukcji, bo tam będziemy mieli dokładnie napisane, które z nich wybrać, aby mieć pewność, że będą pasowały do naszego urządzenia. Zobacz również disulfiram cena lublin, bo warto odwiedzić.

Czytajmy jak o nie dbać

Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych filtrów rekuperacyjnych możemy je stosować kilka razy.

Wówczas będziemy mogli je odkurzyć i na nowo montować, co z pewnością pozwoli nam znacznie ograniczyć wydatki, jakie będziemy musieli przeznaczyć na prawidłowe funkcjonowanie danego urządzenia. Nie mniej, pamiętajmy, że z każdym kolejnym czyszczeniem takie filtry do rekuperacji będą działały coraz słabiej, a to będzie oznaczało, że ich skuteczność będzie coraz gorsza. Dlatego też powinniśmy sprawdzić, jakie filtry są zamontowane w naszym wentylatorze, jak często musimy je czyścić i po ilu razach bez względnie należy je wymienić, bo samo czyszczenie nie przyniesie już oczekiwanych rezultatów.

Dodatkowo jeszcze trzeba wspomnieć, że w niektórych wentylatorach mamy filtry do rekuperacji, które już po pierwszym zabrudzeniu należy wymienić na nowe i nawet nie powinniśmy próbować ich czyścić, ponieważ nie będą one spełniały swojej funkcji.

Systematyczność jest bardzo ważna

Oczywiście jeśli wentylator ma działać prawidłowo, to musimy pilnować momentu, kiedy filtry do rekuperacji będą zabrudzone i trzeba będzie je wymienić. To oznacza, że powinniśmy do nich zaglądać systematycznie, najlepiej raz na 3 miesiące, a koniecznie trzeba je wymienić po pół roku.

Co zrozumiałe stopień ich zabrudzenia będzie zależał od miejsca w jakim żyjemy i zanieczyszczeń, z którymi mamy do czynienia w naszym powietrzu. Jeśli mieszkamy w centrum miasta, gdzie jest duży smog, to może się okazać, że takie filtry do rekuperacji będziemy musieli wymieniać częściej, niż osoby, które mieszkają na wsi, gdzie to powietrze jest czystsze. Najważniejsze jest jednak to, abyśmy takie wymiany filtrów wykonywali regularnie, bo tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że działają tak jak należy i że faktycznie mamy dzięki nim możliwość oddychania czystym powietrzem.

Co więcej, takie filtry do rekuperacji nie są drogie, a dodatkowo możemy je kupować w większych zestawach, więc z pewnością zawsze znajdziemy propozycję, która będzie dla nas odpowiednia. Zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości i przede wszystkim pamiętajmy, aby systematycznie sprawdzać stan filtrów. Wówczas będziemy mieli pewność, że w odpowiednim momencie zdążymy je wymienić, jeszcze zanim ulegną całkowitemu zabrudzeniu i przestaną działać w taki sposób jak powinny.

Wymiana takich filtrów zazwyczaj jest bardzo prosta, a więc nie powinna nam zabierać wiele czasu, co dodatkowo będzie sprzyjało temu, abyśmy tego pilnowali.