Wypadki wózkami widłowymi: najczęstsze przyczyny

Kategoria: Narzędzia

Zanim pracownik będzie mógł zająć konkretne stanowisko pracy musi przejść niezbędne szkolenie. Dowie się na nim co mu wolno, czego nie wolno. Jakie są zagrożenia na danym stanowisku, na co musi uważać. To wszystko jest niezwykle ważne, ponieważ ma chronić zdrowie i życie pracownika, dlatego też powinien on do tego podejść bardzo poważnie. To też oznacza, że zanim dany pracownik będzie miał możliwość poruszania się po magazynie wózkiem widłowym, musi przejść najpierw odpowiednie kursy i zdać egzamin, dzięki któremu zdobędzie niezbędne uprawnienia. Ale to nie oznacza, że nie zdarzają się wypadki na wózkach widłowych. Warto wiedzieć jakie z nich są najczęstsze i dlaczego tak się dzieje.

Zazwyczaj z winy człowieka

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że większość wypadków wózków widłowych ma miejsce z winy człowieka, który lekceważy wytyczne. Do takich nieprzyjemnych zdarzeń dochodzi chociażby wówczas, gdy pracownik przekracza dopuszczalną prędkość z jaką może się poruszać takim wózkiem widłowym. Poza tym, warto wiedzieć, że dochodzi do nich również wtedy, gdy jest na nich ładowany zbyt ciężki ładunek, albo kiedy jest on rozłożony w nieodpowiedni sposób. Takie wypadki wózków widłowych są bardzo niebezpieczne, ponieważ można zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale również współpracownikom, jak i uszkodzić regał czy ścianę magazynu. Dlatego też warto dopilnować, aby w magazynie były zamontowane osłony kabli i przewodów, dzięki którym będziemy mieli pewność, że nawet jeśli dojdzie do takiego wypadku, to nie będzie większego zagrożenia niż być powinno. Uszkodzenie kabli może być bardzo niebezpieczne, a do tego może wstrzymać pracę całego zakładu. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy odpowiednio je zabezpieczyli. Warto tutaj również powiedzieć, że taka osłona kabli i przewodów nie jest ani droga, ani trudna do zamontowania, a może się przydać w naprawdę wielu przypadkach, nie tylko w odniesieniu do wypadków z udziałem wózków widłowych.

Uszkodzony pojazd

Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że takie wózki widłowe ulegają eksploatacji, a to oznacza, że należy co jakiś czas sprawdzić jak działają i czy nie należy czegoś wymienić. Jeśli takie przeglądy nie będą wykonywane, a dojdzie do wypadku, to winę za niego będzie ponosił pracodawca. Pamiętajmy, że w wózku widłowych także będziemy mieli wiele różnych przewodów, tutaj także muszą być zastosowane odpowiednie osłony kabli i przewodów, tak abyśmy mieli pewność, że nikt niepowołany nie będzie mógł ich dotknąć i zrobić sobie przez to krzywdy. To też oznacza, że co jakiś czas należy sprawdzać takie osłony, aby upewnić się, że wszystko jest tak jak być powinno i że nie dojdzie do porażenia czy wycieku gazu. Im dokładniej będziemy pilnowali tego typu spraw, tym mniejsza będzie szansa, że dojdzie do wypadku wózka widłowego, który może być tragiczny w swoich skutkach. Warto wiedzieć co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wypadku wózków widłowych. Jednym z takich działań będzie odpowiednie zabezpieczenie przewodów. Możemy to zrobić stosując specjalne osłony kabli i przewodów. Ale warto je zamontować również na przewody, które rozłożone są po całym magazynie, tak aby nie uszkodzić ich, gdyby doszło jednak do takiego wypadku z wózkiem widłowym.