Antyalergiczne karmy dla kotów

Kategoria: AGD

Zazwyczaj antyalergiczne karmy dla kotów są w rzeczywistości hipoalergiczne, to znaczy obniżają ryzyko wystąpienia objawów, ale nie niwelują tego ryzyka całkowicie. W przypadku kotów najczęściej mamy do czynienia z alergią pokarmową. Jak rozpoznać alergię u kota? Zazwyczaj objawia się ona zmianami skórnymi – w okolicy szyi oraz na pyszczku – są to zaczerwienienia, świąd, krostki, może wystąpić też łupież

Rodzaje alergii u kotów

Przyczyną alergii u kotów jest przede wszystkim białko – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W przypadku białka roślinnego zawierają je przede wszystkim produkty zbożowe. W ofercie sklepów z żywnością dla zwierząt dostępne są karmy bezzbożowe. Można sprawdzić, czy objawy alergii ustąpią przy podawnaniu karmy bez zawartości zbóż. Kolejnym alergenem jest mięso – coraz częściej obserwuje się u kotów alergię na mięso kurczaka ze względu na coraz większą zawartość antybiotyków. Uczulać mogę także inne produkty białkowe – mięso wołowe, wieprzowe, ryby, jajka, mleko. Czasem kot reaguje też alergiczne na ukąszenia owadów, np. meszek.

Karmy antyalergiczne

Karmy antyalergiczne mają w swoim składzie obniżoną zawartość najbardziej popularnych alergenów. Zamiast białka w naturalnej postaci stosuje się hydrolizatory białka – czyli rozbite cząstki białka, których nie rozpoznaje organizm, a które dostarczają potrzebnego budulca do prawidłowego rozwoju. Stosując u kota karmę hipo- albo antyalergiczną warto dokładnie przestudiować etykietę, która się na niej znajduje. Lepiej nie podejmować decyzji o zmianie karmy bez konsultacji z weterynarzem. Zapytajmy specjalistę, a wtedy będziemy spokojni o zdrowy rozwój naszego futrzaka.

Dieta eliminacyjna

Jeśli wykluczymy alergen, karma antyalergiczna nie będzie nam potrzebna. W tym celu warto przeprowadzić dietę eliminacyjną. Należy zaczać od podawania pokarmu, którego kot do tej pory nie dostawał – wtedy będziemy mieć duże prawdopodobieństwo, że w innym pokarmie nie będzie alergenu, który do tej pory uczulał naszego kota. Następnie należy stopniowo wprowadzać kolejne grupy produktów. Na przykład – jednego dnia możemy wprowadzić mięso kurczaka i po odczekaniu doby, możemy wprowadzać kolejny rodzaj produktu białkowego. Jeśli stosując dietę eliminacyjną uda nam się wykryć alergen, można będzie zwiększyć dietę kota o właścicie wszystkie produktu, które tym alergenem nie są. W ten sposób dieta kota będzie w efekcie o wiele bardziej urozmaicona niż dieta opart na karmie antyalergicznej.