Jak zagospodarować wąską działkę?

Kategoria: AGD

Posiadanie własnego domu to marzenie milionów ludzi, jednakże w praktyce tylko części udaje się je zrealizować. Decydują o tym zazwyczaj obiektywne czynniki – brak odpowiednich środków lub zdolności kredytowej do sfinansowania planów, ale także niedostatki gruntu. Fakty są takie, że koszt budowy domu to jedno. Drugą kwestią jest ziemia, na której obiekt ma powstać. Jeśli ktoś dysponuje własną działką, z całą pewnością jest w lepszej sytuacji. Nadal jednak musi liczyć się z poważnymi nakładami, ponieważ wybudowanie swojego domu jest w praktyce jednym z największych wyzwań, z jakim może się mierzyć przeciętny konsument w ciągu całego życia. Dlatego trzeba podejść do tego z głową. Problemem może być posiadany teren – własny, z odpowiednim uzbrojeniem, ale na przykład o niestandardowej formie.

Projekty domów na wąską działkę są wobec tego wybawieniem. Przynajmniej dla tych, którzy nie posiadają szerokiego terenu pod budowę.

Co wyróżnia projekty domów na wąską działkę i jak je pozyskać?

Kształt terenu w dużej mierze zdeterminuje to, jak będzie wyglądał docelowy dom. Stąd tak istotne jest, aby przygotowanie projektu powierzyć specjalistom z prawdziwego zdarzenia. Realia są takie, że inwestorzy prywatni przeważnie decydują się na zakup gotowego projektu wraz z dokumentacją wykonawczą. Odpowiednie pakiety znajdują się w ofertach sporej grupy pracowni architektonicznych działających na polskim rynku. Całkiem często w puli gotowych rozwiązań są także projekty domów na wąską działkę. Zakup takiego projektu wiąże się z mniejszym nakładem aniżeli przygotowanie założeń od podstaw, choć część klientów decyduje się na tę opcję.

Wydatek będzie większy, jednakże końcowy efekt może robić dużo większe wrażenie.

Projekty domów na wąską działkę, czyli pomysł przede wszystkim

Teren naszykowany pod budowę trzeba optymalnie zagospodarować, tak jak optymalnie należy wykorzystać przestrzeń w gotowym obiekcie. Niestety w przypadku wąskich działek pole manewru jest nieco ograniczone, a pomieszczenia w domu mogą mieć tendencję do bycia relatywnie wąskimi, ale przy tym dłuższymi. Jeśli jesteśmy gotowi na tego rodzaju kompromisy, nie powinno być z tym problemu. Trzeba jednak pamiętać o specyfice takich działek i nie oczekiwać, że biuro architektoniczne będzie w stanie sprawić cud. Dostępny grunt determinuje wiele kwestii, więc wszystkie projekty domów na wąską działkę będą dość specyficzne. Nie oznacza to jednak, że dom nie będzie wygodny i funkcjonalny. Tak naprawdę wszystko zależy od detali projektów, ponieważ nie kształt działek przesądza o walorach praktycznych budowanych domów.

Spersonalizowane projekty domów na wąską działkę

Może się zdarzyć, że inwestor będzie miał zamiar pozyskać coś nietypowego. W takiej sytuacji odrzuci gotowe rozwiązania, a zdecyduje się na projekt idealnie dopasowany do jego potrzeb i preferencji. Trzeba pamiętać o tym, o czym była już mowa, a więc o wyższych kosztach. Uda się jednak sporo zyskać. Przede wszystkim chodzi tutaj o szersze możliwości zagospodarowania terenu. Sam dom może też nadrabiać specyfikę formy na przykład dodatkową kondygnacją, która automatycznie zwiększy powierzchnię użytkową, co dla sporego grona osób będzie znakomitą wiadomością. Najważniejsze, by postawić na solidną usługę projektową. Na szczęście dziś projekty domów na wąską działkę są wybierane na tyle często, że architekci mają w zanadrzu sporo ciekawych koncepcji.

Tym samym uda się uzyskać optymalny efekt finalny, który wynagrodzi wszelkie niedostatki posiadanych terenów.