Jak samemu zamontować domofon? Poradnik

W większości przypadków, budując dom, stawiamy dookoła niego płot, aby mieć pewność, że nikt niepowołany nie wejdzie na naszą posesję. To oznacza, że musimy też zaplanować montowanie domofonu, tak abyśmy mogli otworzyć furtkę, gdy chcemy kogoś wpuścić, ale jednocześnie też, żebyśmy mogli porozmawiać z osobą będącą na zewnątrz, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto więc się dowiedzieć, jak zamontować domofon, tak aby zrobić to na wcześniejszym etapie, kiedy nie będziemy mieli jeszcze posadzonej trawy czy otynkowanego domu. Jak się okazuje, montowanie domofonu nie jest wcale skomplikowanym zadaniem.

Od czego powinniśmy zacząć montowanie domofonu?

Przede wszystkim warto się zastanowić jaki model domofonu chcemy zamontować w swoim domu. Z jednej strony możemy wybrać taki bezprzewodowy. Wówczas montowanie domofonu będzie łatwiejsze, ponieważ wystarczy jeden jego element zamontować przy bramie, drugi w domu. Jednak tutaj musimy mieć zapewnione łącze wi-fi albo bluetooth, a dodatkowo jeszcze będziemy musieli zadbać o zasilanie takiego sprzętu.

Możemy również wybrać model przewodowy, a wówczas analizując jak zamontować domofon, musimy pamiętać o wyłączeniu bezpieczników i korzystaniu z urządzeń, które są dedykowane do pracy z prądem. Wówczas będziemy mieli pewność, że w odpowiedni sposób dbamy o swoje bezpieczeństwo. Kiedy już to zrobiliśmy i wybraliśmy model przewodowy, warto się zastanowić, czy chcemy mieć kasety natynkowe czy podtynkowe. Od tego będzie zależało, na ile będzie widać, którędy przebiega przewód, jak i to, czy można domofon montować po tynkowaniu czy koniecznie musimy to zrobić przed.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, jeśli zastanawiamy się jak zamontować domofon?

Podczas montowania domofonu, musimy pamiętać o tym, aby dokładnie wymierzyć miejsce, w którym będzie się on znajdował. Z jednej strony wszystko powinno tam idealnie pasować, z drugiej ważne będzie również to, aby tego miejsca nie było zbyt dużo, bo trudniej będzie nam je zamaskować. Dodatkowo planując montowanie domofonu, musimy pamiętać o wyżłobieniu miejsca, w którym będzie znajdował się przewód zasilający, który następnie będzie schowany pod tynkiem. Warto również mieć świadomość, że montowanie domofonu możemy wykonać samodzielnie, ale jeśli obawiamy się, że coś zrobimy źle, albo chcemy mieć pewność, że wszystko będzie wykonane w możliwie jak najkrótszym czasie, to warto się zastanowić, czy nie zatrudnić do tego specjalistów.

Oni będą wiedzieli jak zamontować domofon, będą mieli do tego odpowiednie narzędzia, a całość nie zabierze im zbyt wiele czasu. Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj modele domofonów, bo od konkretnego rodzaju, na który się zdecydujemy, może zależeć to, jak będzie przebiegało montowanie domofonu. Najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali, że pracujemy tutaj z prądem, a to oznacza, że musimy zrobić wszystko, aby zachować bezpieczeństwo. Nie mniej, jeśli chodzi o to, jak zamontować domofon, to niezbędne informacje z pewnością znajdziemy w instrukcji, która będzie do niego dołączona.

Nie jest to skomplikowane zadanie, jednak warto przemyśleć, czy nie powinniśmy go przekazać specjalistom.