Budowanie domów z ceramiki jest bardzo skuteczne i zapewnia naprawdę świetne efekty, choć w naszym kraju nie jest to materiał pierwszoplanowy i najczęściej wybierany. Ceramika poryzowana zapewnia dużo większą izolację cieplną od tradycyjnych bloczków ceglanych. Co więcej, jest materiałem uważanym za energooszczędnym, a samo murowanie nie jest trudne i dużo szybsze w porównaniu do innych budulców. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że ceramika jest znana w branży budowlanej niemalże od 800 lat. W pierwszym wydaniu była pełną cegłą, a dziś rynek oferuje jej mnóstwo odmian. Na uwagę szczególnie zasługuje ceramika poryzowana, pod którą kryją się duże pustaki o nieocenionych właściwościach.
Nie ma w tym nic dziwnego, że podstawowym składnikiem jest glina, która daje pustakom duże właściwości jakościowe. Jednak sama glina nie wystarczy, gdyż jest ona bardzo plastyczna, co utrudnia późniejsze prace. Dlatego do wyrobu dodaje się specjalne mieszaniny, najczęściej z mączki drzewnej lub trocin, dzięki czemu pustaki są łatwiejsze w operowaniu. W późniejszym etapie produkcji, każdy bloczek musi być poddany odpowiedniej obróbce cieplnej, a konkretniej temperaturze 800 stopni. Wcześniej wspomniane dodatki w postaci mączki drzewnej lub trocin ulegają spaleniu, jednak na nich miejsce pojawiają się minimalne pory wypełnione powietrzem. Ten przepis na pustaki z ceramiki zapewnia niepodważalne właściwości termoizolacyjne.
Ceramika poryzowana ma zarówno wiele zalet, ale i wad. Z jednej strony nie jest tak wytrzymałym materiałem, jeśli porównuje się ją z tradycyjną cegłą. Ma także mniejsze właściwości izolacji akustycznej, jednak na tym kończą się jej minusy. Pustaki ceramiczne bardzo dobrze izolują ciepło, dzięki wcześniej opisanym porom w których znajduje się powietrze. Dodatkowo świetnie przepuszczają parę, ale także efektywnie akumulują ciepło. Budynki, które powstają w tej technologii nie nagrzewają się nadmiernie latem, a zimą zatrzymują ciepło w swoim wnętrzu. Zastosowanie w budownictwie domów Bloczki z tego rodzaju ceramiki mogą służyć do wznoszenia zarówo ścian jedno, dwu i trójwarstwowych. Nadają się do budowania ścian nośnych, dzięki czemu ciepło utrzymywane jest w poszczególnych pomieszczeniach. Jednak oprócz budowania domów, używa się jej do stawiania konstrukcji nawet do siedmiu kondygnacji. Znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, ale i budynkach publicznego użytkowania.