Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Kategoria: Budowa domu

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Z jednej strony tym zachowaniem przyczyniają się do ochrony środowiska i mniejszego niszczenia planety, z drugiej mogą sporo zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Jednak jeśli zdecydujemy, że na naszym dachu mają się pojawić panele fotowoltaiczne, to musimy też mieć świadomość, że konieczne będzie ich regularne czyszczenie. Tylko wówczas będą działały tak jak należy i będą pobierały właściwą ilość energii słonecznej. To oznacza, że musimy się dowiedzieć, jak przeprowadzać mycie paneli fotowoltaicznych, tak aby było ono skuteczne, bezpieczne i jednocześnie, żebyśmy nie doprowadzili do ich uszkodzenia. Jak się okazuje, wystarczy znać kilka podstawowych zasad odnośnie tego, jak ma wyglądać mycie paneli fotowoltaicznych, a nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu.

Pamiętajmy, że konieczne jest mycie paneli fotowoltaicznych

Niektóre sprawy mogą wydawać się oczywiste, a jednak nie zawsze o nich pomyślimy. Dlatego też, powinniśmy mieć świadomość, że jeśli chcemy korzystać z energii słonecznej i zamontujemy na naszym dachu odpowiednie urządzenia, to niezbędne będzie również mycie paneli fotowoltaicznych. Wiedząc kiedy przeprowadzać takie działania będziemy mieli pewność, że ich powierzchnia będzie dostatecznie czysta, a z drugiej strony nie ulegną one uszkodzeniu. Z tego właśnie powodu powinno się odbywać wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. Na pewno nie wolno nam tego robić w środku dnia, bo wówczas doprowadzimy do ich uszkodzenia, z powodu kontaktu chłodnej wody z rozgrzanymi panelami. Jeśli takie mycie paneli fotowoltaicznych ma być przeprowadzone w odpowiedni sposób, to musimy również dopilnować, aby odbywało się przy użyciu specjalnych środków, które nie będą prowadziły do zarysowania ich powierzchni.

Co jeszcze musimy wiedzieć, gdy niezbędne jest mycie paneli fotowoltaicznych?

Jeśli nasze panele słoneczne mają działać w prawidłowy sposób, to ich mycie nie powinno się odbywać przy wykorzystaniu detergentów, które mogą prowadzić do ich zniszczenia poprzez reakcję z materiałami budowlanymi. Musimy też pamiętać o tym, że mycie paneli fotowoltaicznych nie może się odbywać przy użyciu myjki ciśnieniowej. Ma ona zbyt wiele siły, a to oznacza, że mogłaby doprowadzić do usunięcia silikonu między szybą a ramą modułu. Oczywiście przy takiej pracy musimy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, a to oznacza, że nie możemy wchodzić na dach bez żadnego zabezpieczenia, bo będzie to groziło niebezpiecznym upadkiem. Warto również dopilnować, aby takie mycie paneli fotowoltaicznych odbywało się przynajmniej 2 razy w roku, wówczas będzie to przynosiło największy zysk. Najwięcej zabrudzeń na panelach pojawia się po zimie.

Mamy wówczas nie tylko kurz i pyłki, ale również pozostałości po śniegu. Dlatego przed wiosną powinniśmy przeprowadzić mycie paneli fotowoltaicznych, tak aby mieć pewność, że pozwolą nam one na jak największe pozyskanie energii. Z drugiej strony powinniśmy również pamiętać o tym, że deszcze zmywają większość zabrudzeń, a to oznacza, że jeśli często u nas pada, to mycie paneli fotowoltaicznych może się odbywać trochę rzadziej. Jednak jeśli dawno nie było deszczu, a przez to mocno się u nas kurzyło, to może się okazać, że takie mycie paneli fotowoltaicznych powinno się odbyć wcześniej niż planowaliśmy. Przez zabrudzone panele możemy tracić nawet kilka procent energii, którą pozyskalibyśmy, gdyby te panele były czyste. Najważniejsze jednak jest to, aby takie mycie paneli fotowoltaicznych odbywało się we właściwy sposób i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.