Jak założyć plantację choinek?

Kategoria: AGD

Każdego roku, w okresie zimowym, na krótko przed świętami Bożego Narodzenia, ludzie poszukują idealnych choinek, które staną w ich domach, zapewniając odpowiedni nastrój. Co więcej, w ciągu roku również poszukiwane są choinki, które można posadzić w ogrodzie, aby spokojnie sobie rosły, cieszyły oczy, ale jednocześnie też stanowiły barierę, która będzie odgradzała od świata zewnętrznego. Jednak żeby zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku można było zaopatrzyć się w choinki, najpierw muszą one gdzieś rosnąć, zanim uzyskają odpowiednią wysokość i wytrzymałość. Dlatego też, tak ważne jest to, aby tworzone były plantacje choinek, które będą zapewniały nie tylko piękne, ale również mocne choinki, które przez kolejne lata będą mogły być ozdobą ogródka, wytrzymałą na działanie czynników zewnętrznych, albo piękną ozdobą pokoju podczas świąt. Taka plantacja choinek musi im oczywiście zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu, a to oznacza, że jeśli sami zastanawiamy się nad prowadzeniem takiego miejsca, to niewątpliwie powinniśmy się dowiedzieć, jak się do tego przygotować.

Założenie plantacji choinek – krok po kroku
Jeśli interesuje nas plantacja choinek i zawsze chcieliśmy się tym zajmować, to przede wszystkim musimy na samym początku zacząć od wyszukania odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli posadzić choinki.

Warto więc sprawdzić jakie podłoże się tam znajduje, bo tylko odpowiednia klasa ziemi, jak i właściwy poziom jej pH, może nam dać gwarancję, że będziemy mogli oferować naszym choinkom odpowiednie warunki do ich wzrostu. Dodatkowo warto wiedzieć, że różne ich gatunki mają różne wymagania, bo o ile świerki nie są wybredne, o tyle jodły już tak. Dlatego też warto się zastanowić, jakie choinki chcemy mieć, co ma oferować nasza plantacja choinek i pod tym kątem powinniśmy ją przygotować. Kiedy już przygotujemy teren, na którym będzie miała się rozwijać nasza wymarzona plantacja choinek, powinniśmy zadbać o to, aby zostały na nim zasadzone choinki około 3 letnie. Będziemy musieli na bieżąco odchwaszczać teren, jak i w odpowiednim czasie je przycinać i formować. Jeśli nasza plantacja choinek będzie miała odnieść sukces, to musimy pamiętać, że to wszystko musi być wykonywane systematycznie i dokładnie.

Podczas organizowania plantacji musimy również pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy drzewkami, abyśmy po 6 – 8 latach mogli je ściąć i przygotować do sprzedaży.

Sprzedaż choinek

Oczywiście plantacja choinek powstaje po to, abyśmy mogli je sprzedawać. W ciągu roku możemy skupiać się przede wszystkim na sklepach ogrodniczych, w których będziemy mogli umieszczać nasze choinki, jak i na współpracy z kwiaciarniami. W okresie zimowym będziemy mogli skupić się na sprzedaży detalicznej. Nie możemy jednak zapominać, że w jednym i drugim przypadku będziemy musieli posiadać niezbędne pozwolenia i certyfikaty, które będą pokazywały, że nasza plantacja choinek działa legalnie i zgodnie z wytycznymi. Warto zobaczyć co powinniśmy zrobić, jeśli naszym marzeniem była plantacja choinek.

Może się wówczas okazać, że jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, jej prowadzenie będzie łatwiejsze niż sądziliśmy, a jednocześnie przekonamy się, że faktycznie będziemy mogli w ten sposób zarabiać na życie. Jednocześnie robiąc to, co faktycznie sprawia nam przyjemność.