Jaki sąd prowadzi sprawy rozwodowe? / sprawy rozwodowe

Kategoria: AGD

Kiedy zawieramy związek małżeński, wierzymy że będziemy z drugą osobą do końca życia. Niestety, życie pisze różne scenariusze, a to oznacza, że czasami dochodzi do tak dużych nieporozumień, że dłużej już nie jesteśmy w stanie żyć z danym człowiekiem. Wówczas jedynym rozwiązaniem może się okazać rozwód. Jednak żeby mógł się on odbyć w mocy prawa, musimy wiedzieć, gdzie należy składać takie sprawy rozwodowe, aby mogły być one przeanalizowane przez sąd i odpowiednio zakończone. To też oznacza, że jeśli nie znamy się zbyt dobrze na tych wszystkich zawiłościach, które dotyczą spraw rozwodowych, to powinniśmy udać się do specjalistów. Zatrudnić adwokatów, którzy prowadzili już sprawy rozwodowe, a więc będą potrafili nam jasno powiedzieć, co musimy zrobić, jakie mamy możliwości działania, w jaki sposób może się zakończyć nasza sprawa, jak również do którego sądu musimy się udać. Jeśli obydwoje mieszkamy na terenie Polski i mamy obywatelstwo polskie, to takie sprawy rozwodowe muszą się odbywać przed polskim sądem.

Gdzie powinniśmy wnieść sprawy rozwodowe? Jeśli widzimy, że nie ma już odwrotu i jedynym rozwiązaniem dla nas jest rozwód, to powinniśmy sprawdzić, w jakim sądzie rozpatrywane są sprawy rozwodowe. Jeśli chcemy, żeby wszystko odbyło się sprawnie, to musimy mieć świadomość, że sprawy rozwodowe prowadzi sąd okręgowy, a więc to do niego powinniśmy skierować nasze pismo. Z tych sądów okręgowych, które działają na terenie naszego państwa, powinniśmy wybrać ten, do okręgu którego należy miasto, w którym mieliśmy wspólne miejsce zamieszkania. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasze sprawy rozwodowe od razu trafią do odpowiedniego miejsca, dzięki czemu przyspieszymy całą procedurę. Jeśli okaże się, że sprawy rozwodowe przekazaliśmy nie do tego sądu co powinniśmy, to nie musimy się niczym martwić. Sąd przekaże je do właściwego miejsca, jednak musimy się wówczas liczyć z tym, że cały proces się wydłuży i nasze sprawy rozwodowe nie zostaną zamknięte tak szybko, jakby mogły być. Sprawy rozwodowe mogą się ciągnąć latami Są sprawy rozwodowe, które kończą się stosunkowo szybko.

Dzieje się tak wówczas, gdy obydwie strony chcą się polubownie rozejść i nie ma problemu z podziałem majątku czy opieki nad dziećmi. Niestety, niektóre sprawy rozwodowe ciągną się latami, a to oznacza sporo stresu i dokumentów, które trzeba przedłożyć. Dlatego też, jeśli obawiamy się, że nasze sprawy rozwodowe mogą należeć do tej drugiej kategorii, warto znaleźć adwokatów którzy są specjalistami w prowadzeniu tego typu spraw. Wówczas łatwiej będzie nam wszystko przeprowadzić, bo będziemy mieli pewność, że jest ktoś, kto się na tym zna i kto dopilnuje, aby nasze sprawy rozwodowe były zakończone jak najbardziej po naszej myśli. Tacy specjaliści dopilnują również złożenia niezbędnych dokumentów, jak i tego, aby wszystko trafiało od razu do odpowiedniego sądu. Takiego, który prowadzi sprawy rozwodowe dla okręgu, w którym mieszkaliśmy. Pamiętajmy, że sprawy rozwodowe są często dość zawiłe, dlatego też, tam gdzie jest to możliwe, powinniśmy ułatwiać ich przeprowadzenie.

Z tym się wiąże chociażby wysłanie dokumentów do odpowiedniego sądu okręgowego. Warto się upewnić, czy wybraliśmy dobry sąd, bo choć nasze sprawy rozwodowe nie zaginą i sądy przesyłają między sobą niezbędne dokumenty, to jednak pamiętajmy, że takie przesyłanie pism z miejsca na miejsce, niepotrzebnie wydłuży całą sprawę. Dlatego też warto wiedzieć, pod jaki sąd okręgowy podlega miejsce, w którym ostatnio mieszkaliśmy razem ze współmałżonkiem. Wybierając odpowiedni sąd okręgowy sprawimy, że nasze sprawy rozwodowe szybciej trafią do odpowiedniego miejsca, a co się z tym wiąże, cała sprawa może być szybciej zamknięta. Zwłaszcza jeśli żadna ze stron nie planuje robić problemów odnośnie podziału opieki nad dziećmi czy majątku. Nie mniej, sprawy rozwodowe zazwyczaj są dosyć ciężkie, a to oznacza, że warto zatrudnić ludzi, którzy będą naszymi przedstawicielami w sądzie. Kogoś kto zna sprawy rozwodowe i wie, jak to wszystko się odbywa.