Rozpiętości stropów – jakie są ograniczenia związane z długością rozpiętości stropów?

Kategoria: Budowa i remont

Jeśli planujemy budować dom, ale nie do końca orientujemy się we wszystkich zagadnieniach, które się z tym wiążą, to z pewnością warto się tutaj podszkolić. Wówczas łatwiej będzie nam zrozumieć o czym rozmawia z nami kierownik budowy, a to będzie oznaczało, że będziemy mieli większą świadomość rozwiązań, które są tutaj wykorzystywane. Dlatego też warto mieć świadomość, co mają na myśli projektanci, jak i budowlańcy, gdy w tematach ich rozmów będą się pojawiały słowa o rozpiętości stropów. Oczywiście, musimy przede wszystkim wiedzieć, że strop rozdziela dwie kondygnacje, a więc z jednej strony jest sufitem, a z drugiej podłogą. Nawet w domach parterowych mamy strop, a to oznacza, że taka wiedza przyda nam się w każdym przypadku. Dlatego dobrze wiedzieć, jakie rozpiętości stropów są dopuszczalne i jakie materiały powinniśmy wówczas wykorzystywać.

Co musimy wiedzieć jeśli chodzi o rozpiętości stropów?

Przede wszystkim jeśli chodzi o budowanie domu, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich ścian nośnych, jak i stropów, w taki sposób aby przenosiły one obciążenie, właśnie na te ściany.

Wówczas będziemy mieli pewność, że konstrukcja naszego domu jest stabilna i nie będzie groziła zawaleniem. To też oznacza, że te rozpiętości stropów będą się różniły między sobą, w zależności od tego, jakie materiały wykorzystamy do ich stworzenia. Dlatego też powinniśmy mieć świadomość, że inne rozpiętości stropów będą możliwe gdy będziemy wykonywali stropy żelbetonowe, inne gdy będziemy mieli stropy drewniane, a jeszcze inne, gdy będziemy korzystali ze specjalnych paneli. Im większe wartości na rozpiętości stropów będziemy mieli przy danym materiale, tym większa będzie mogła być odległość między ścianami nośnymi.

Co nam dają rozpiętości stropów?

Im większe będą rozpiętości stropów, tym większe przestrzenie będziemy mogli uzyskiwać, a to będzie szczególnie ważne, gdy będziemy chcieli mieć pewność, że pomieszczenia w naszym domu będą możliwie jak największe. Co więcej, jeśli chodzi o rozpiętości stropów to musimy też mieć świadomość, że im będą one większe, tym mniej czasu będzie wymagał ich montaż i co więcej, tym będzie łatwiejszy. Po prostu taka płyta stropu będzie pokrywała znacznie większą powierzchnię, a to będzie oznaczało, że tych płyt będziemy potrzebowali mniej.

Dodatkowo jeszcze musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o rozpiętości stropów, to takie stropy nie muszą być ułożone na całej powierzchni w jednym kierunku. Wręcz przeciwnie, na sąsiadujących ze sobą polach, mogą być zwrócone do siebie prostopadle. Warto porozmawiać ze specjalistami odnośnie tego, jakie są rozpiętości stropów, tak abyśmy mogli mieć pewność, że skorzystamy z propozycji, która okaże się najbardziej optymalna w naszym przypadku. To co jest tutaj niesamowite, to z pewnością fakt, że takie stropy mogą mieć długość dochodzącą nawet do kilkunastu metrów, a to oznacza, że właśnie o tą odległość mogą być od siebie oddalone ściany nośne. Warto porównać ze sobą różne stropy, sprawdzić ich szerokość, ale i długość, zobaczyć jaką mają wytrzymałość, tak abyśmy mogli określić, jakie rozpiętości stropów nas interesują i które najlepiej sprawdzą się w naszym domu. Warto też pamiętać, że im lepiej będzie to wszystko dopasowane, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że zaczną pojawiać się rysy i pęknięcia. Dlatego musimy dopilnować, aby taki projekt był przygotowany przez najlepszych specjalistów w tym zakresie.

Lepiej na to wszystko poświęcić więcej czasu i mieć pewność, że wszystko zostało odpowiednio wyliczone.