Problemy z postawą u dzieci nie biorą się znikąd

Nie ma co ukrywać. Coraz więcej dzieci zmaga się z różnymi wadami postawy i problemami z kręgosłupem. Szukamy przyczyn, a te niestety pokazują, że nie przywiązujemy dostatecznej uwagi do tego, czy nasze dzieci zachowują prawidłową postawę. Nie tylko wówczas gdy chodzą, ale także wtedy gdy siedzą. Coraz więcej czasu spędzają one przed telewizorem, jak i komputerem, a to oznacza, że przyjmują wówczas nieodpowiednie ustawienie ciała, które powtarzając się co chwilę w końcu prowadzi do różnego rodzaju problemów z postawą dziecka i jego kręgosłupem. Jednak sami również możemy się przyczynić do takich nieodpowiednich postaw, jeśli nie dopilnujemy, aby nasze dziecko miało zakupione odpowiednie krzesło. To też oznacza, że musimy się upewnić, na co mamy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nasze dziecko nie będzie miało problemów z postawą.

Każdy element ma znaczenie

Jeżeli chodzi o wady postawy, to warto wiedzieć, że każdy czynnik ma tutaj niezwykłe znaczenie. Nasze dzieci niejednokrotnie noszą znacznie cięższe plecaki niż powinny. Dlatego też warto kontrolować co ze sobą zabierają do szkoły, tym bardziej, że niejednokrotnie znajdują się tam rzeczy, których w ogóle nie powinno być. Innym przykładem na powstawanie niewłaściwej postawy u dziecka jest wielogodzinne wpatrywanie się w smartfona czy tablet. Wówczas także kręgosłup znajduje się w nieodpowiednim ułożeniu, a to będzie oznaczało, że będzie dochodziło do wad postawy, które z biegiem czasu będą się utrwalały, powodując wiele problemów. Ale musimy także mieć świadomość, że dzieci spędzają wiele godzin przy biurku podczas odrabiania prac domowych. To oznacza, że tutaj również powinniśmy zadbać o ich odpowiednią postawę. Zrobimy to, jeśli dopasujemy do nich właściwe biurko i krzesło dla dziecka. Chodzi o to, żeby miały one odpowiednią wysokość. Nie mogą być za małe, bo wówczas dziecko będzie się nadmiernie garbiło, pochylając się nad zeszytem. Z drugiej strony takie krzesła dla dzieci nie mogą być za duże, bo jeśli dziecko nie będzie swobodnie opierało stóp na podłodze, to również będziemy przyczyniali się, do powstawania wad postawy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Musimy także pamiętać, że takie krzesła dla dzieci powinny mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie. Chodzi o to, aby był właściwie podpierany odcinek lędźwiowy, tak żeby dziecko nie mogło go wykrzywiać. Poza tym warto także sprawdzić czy takie krzesła są dostatecznie miękkie i czy dziecko może się swobodnie o nie oprzeć. Czasami należy sprawdzić przynajmniej kilka krzeseł dla dzieci, sprawdzić jak dziecko na nich wygląda, czy ma odpowiednie podparcie stóp i kręgosłupa. Im więcej czasu dziecko spędza przy biurku, tym ważniejsze jest to, jakie krzesło dla dziecka wybierzemy. Nie powinniśmy się tutaj kierować jego wyglądem czy ceną, ale przede wszystkim tym, jak jest wykonane, jak wyprofilowane, czy pasuje do wzrostu naszego dziecka. Im więcej uwagi na to poświęcimy, tym większa będzie szansa, że zainwestujemy w zakup krzesła dla dziecka, które będzie wspierało prawidłową postawę. Warto zobaczyć jakie krzesła dla dzieci są oferowane. Czym się one różnią między sobą, a więc na co też powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wszystko będzie tutaj przebiegało tak jak powinno. Dzieciństwo to intensywny czas wzrostu dziecka, a więc wtedy też najłatwiej jest o wypracowanie niewłaściwych postaw.