Oczyszczacze powietrza – czy warto kupić?

Kategoria: AGD

Czyste powietrze jest wartością samą w sobie. Niestety, zwłaszcza w realiach wielkich miast bardzo trudno jest się nim cieszyć. Nieco inaczej sprawy mają się na wsi i w oddali od dużych skupisk ludzkich, jednakże w związku z działalnością człowieka na różnych odcinkach czystość powietrza stała się dobrem mocno deficytowym. Dlatego też w miarę możliwości warto zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Dziś jest to zdecydowanie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, na co pozwalają oczyszczacze powietrza. To specjalne urządzenia, których na polskim rynku jest coraz więcej. Spada też ich cena, ponieważ stopniowo przestają one być dobrem luksusowym.

Oznacza to, że można cieszyć się nimi bez konieczności wydawania na ich zakup sporych kwot. Grunt to zapoznać się z aktualnymi rozwiązaniami proponowanymi przez najbardziej uznanych producentów.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza – kompaktowe i bardzo łatwe w użytkowaniu

Obsługa urządzeń z tej kategorii nie jest niczym trudnym. W gruncie rzeczy wystarczy po prostu uruchomić jednostkę, a reszta dzieje się automatycznie. Każdy standardowy model oczyszczania wyposażony jest w specjalny filtr HEPA, a czasami również węglowy, który w zależności od urządzenia jest w stanie zapewnić oczyszczenie nawet na poziomie eliminacji 99,97% czynników szkodliwych. To znakomity wynik, ale w praktyce zarezerwowany wyłącznie do najbardziej zaawansowanych modeli. Te budżetowe zwykle nie są aż tak skuteczne, lecz nadal stanowią ogromny czynnik poprawy stanu powietrza w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu.

Warto zainwestować w taki sprzęt, ponieważ smog oraz inne zanieczyszczenia fizykochemiczne, a także biologiczne mogą bardzo negatywnie wpływać na stan zdrowia – zwłaszcza osób starszych oraz dzieci. Oczyszczacze powietrza mogą być w tym kontekście prawdziwym gamechangerem.

Dla kogo oczyszczacze powietrza w pierwszej kolejności?

Sprzęt z tej kategorii sprawdzi się znakomicie w przypadku domów i mieszkań w dużych miastach. Jeśli ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy, stan powietrza w jego lokalu najpewniej pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji oczyszczacze powietrza są znakomitym rozwiązaniem, które w zasadzie automatycznie ogranicza problem do minimum. Oczywiście urządzenia te mają swoje ograniczenia. Żadne z nich nie pozbędzie się nadmiernej wilgoci, jednakże już zarodniki grzybów czy pleśni są przez nie naprawdę efektywnie eliminowane.

Co za tym idzie, ryzyko występowania grzyba na ścianach zdecydowanie spada, choć wskazane w takiej sytuacji jest zidentyfikowanie źródła wilgoci i jego likwidacja. Na pewno jednak specjalna jednostka oczyszczająca powietrze, jakim oddychają domownicy to dobry wybór i warto się na jej zakup zdecydować.

Czy oczyszczacze powietrza muszą sporo kosztować, aby spełniały zadanie?

Cennik rozwiązań osiągalnych na rynku jest dość zróżnicowany i to akurat nie powinno nikogo dziwić. Jednakże warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej jednak nieco dopłacić i w zamian za to cieszyć się urządzeniem o podwyższonej wydajności. Na pewno zyska na tym zdrowie osób zamieszkujących dom czy lokal w bloku. Dowiedziono, że stosowane regularnie oczyszczacze powietrza są w stanie zmniejszać ryzyko występowania chorób nowotworowych, schorzeń w obrębie układu krążenia, a także rozmaitych infekcji – w tym górnego odcinka układu oddechowego. Najlepszym momentem na zakup sprzętu jest wiosna lub lato, ponieważ – jak pokazuje doświadczenie nabywców – w tych okresach roku sklepowe ceny są z reguły nieco niższe.