Bezpieczeństwo w domu ma znaczenie. Wpływa na nie wiele czynników, ale jedną z podstawowych kwestii jest zapewnienie należytej kontroli nad dostępem do obiektu mieszkalnego. Chodzi tu w jednakowym stopniu o domy jednorodzinne, jak też bloki, w których znajduje się wiele mieszkań. Najbardziej podstawowym zabezpieczeniem stosowanym w tym kontekście jest tradycyjny domofon – dzięki niemu można zadzwonić do danego lokalu, a na podstawie krótkiej rozmowy lokator zdecyduje, czy ktoś na dole wejdzie do środka, otwierając mu drzwi za pomocą przycisku. Jednakże w praktyce rozwiązań jest znacznie więcej, ponieważ rynek mocno się zmienił. Z czasem domofony udoskonalono i właśnie na drodze tego doskonalenia powstał wideodomofon. Tak naprawdę posiada on typowe funkcje domofonów z tą istotną różnicą, że dodatkowo zainstalowano w nim kamerę wideo.
I to właśnie ona zmienia wszystko, ponieważ lokatorzy nie tylko słyszą człowieka na dole, ale też mogą zobaczyć jego twarz.
Początkowo, kiedy urządzenia tego rodzaju dopiero pojawiały się w sprzedaży, kosztowały one naprawdę sporo. Uważano je za coś wręcz luksusowego, a sama technologia z różnych względów nie była tania w produkcji. Jednakże postęp techniczny i spadek kosztów produkcji zrobił swoje i dziś systemy typu wideodomofon są zdecydowanie tańsze aniżeli bywało to w przeszłości. Trzeba jedynie wybrać odpowiednie rozwiązanie, a tych jest wiele. Poza tym wideodomofony nie są już właściwością głównie domów jednorodzinnych. Coraz częściej są one instalowane również w blokach z wieloma mieszkaniami.
Oznacza to, że w każdym z mieszkań musi znaleźć się stanowisko końcowe wyposażone w ekran pokazujący obraz z kamery znajdującej się przy wejściu głównym, a także w przyciski do obsługi oraz mikrofon z głośnikiem do komunikacji z gościem. Tu także liczą się detale techniczne decydujące o zakresie funkcjonalności określonego urządzenia.
Jedna z ważniejszych kwestii w przypadku domofonów z funkcją wideo jest jakość wbudowanej kamery. Powinna ona spełniać pewne kryteria, aby komfort użytkowania wideodomofonu był wysoki. Przede wszystkim wskazane jest zastosowanie kamery o możliwie dużej matrycy i wysokiej rozdzielczości. System często działa w warunkach nocnych, a im większa matryca, tym wyraźniejszy będzie obraz przekazywany przy słabym oświetleniu. Dobrym rozwiązaniem w kontekście zastosowań wieczornych i nocnych będzie uwzględnienie w konstrukcji diod infrared.
Doświetlają one twarz za pomocą podczerwieni, a więc możliwe jest rozpoznanie rysów osoby nawet w całkowitych ciemnościach. Ważne jest również, aby wideodomofon posiadał kamerę o możliwie najszerszym kącie widzenia. Dzięki temu możliwe będzie transmitowanie obrazu z uwzględnieniem możliwie dużej liczby detali.
Deweloperzy oddający do użytku osiedla mieszkaniowe coraz częściej decydują się na montaż w budynkach wideodomofonów, ponieważ często jest to aspekt, na który zwracają uwagę nabywcy lokali w tych obiektach. Naturalnie przygotowanie takiego systemu jest bardziej kosztowne aniżeli w przypadku tradycyjnej instalacji domofonowej. Stąd pokusa szukania oszczędności, a więc sięgania po urządzenia niższej jakości. Dlatego to posiadacze domu jednorodzinnego są w lepszej sytuacji, ponieważ sami zdecydują, jaki wideodomofon będzie przez nich użytkowany.
Istnieją nawet modele bezprzewodowe, gdzie stacja centralna montowana jest na zewnątrz budynku, a obsługa może odbywać się radiowo – nawet za pomocą smartfona i specjalnej aplikacji.